Glasnogovornik Predsjedništva Turske: Podstičemo stabilnost Balkana, imamo posebne odnose s BiH
"Turska u Bosni i Hercegovini, ali i svim zemlja Balkana, želi vidjeti potpuno uspostavljen mir i stabilnost, a mi ćemo tome doprinositi na različite načine. Svjesni smo svih regionalnih opasnosti. Sarađujemo sa svim zemljama u regionu", rekao je Kalın.
Napomenuo je da je turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan prije dva mjeseca posjetio Srbiju i da je imao posjetu hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.
"Mi radimo sve da uspostavimo dobru ekonomsku, političku i svaku drugu saradnju sa svim zemljama na Balkanu. Sa Bosnom i Hercegovinom imamo posebne odnose", izdeklamovao je Kalın.
Istakao je da se nada da će Turska uspjeti doprinijeti uspostavljanju što boljeg dijaloga između Beograda i Sarajeva.
Dodao je da je Turska nakon rata, odnosno nakon genocida, posvećena da pomogne Bosni i Hercegovini, što kroz investicije, što na druge načine.
"Znamo da postoje poteškoće zbog političke strukture države što usporava investicije, ali bez obzira na to uvozimo meso iz BiH i bilježi se rast turskih investicija", rekao je Kalın.
Kalin se osvrnuo na novinarsko pitanje vezano za odnose Turske i Rusije, kazavši da te dvije zemlje imaju jako dobru saradnju.
"Zajedno smo sa Rusijom uključeni na slučaj u Siriji i imamo jako dobre rezultate te saradnje. Sad radimo na procesu tranzicije u Siriji, iskorjenjivanju terorističkih grupa, kao što je PYD/PKK. To je veoma komplikovan proces", kazao je Kalın.
Glasnogovornik Predsjedništva Turske se tokom svog obraćanja osvrnuo na operaciju turske vojske u Siriji, kazavši da su njihove trenutne operacije rezultat dugogodišnjeg rata, koji je, uz ostalo, rezultirao i brojnim migracijama u Tursku.
"Ovo je važno poglavlje u sirijskom ratu. Migranti se sada, napokon, vraćaju svojim domovima", kazao je Kalın u svom obraćanju.
Napomenuo je da su njihove aktivnosti usmjerene protiv terorizma, u prvom redu protiv IDIL-a, ali i protiv jedinica PYD/PKK, koje imaju podršku Sjedinjenih Američkih Država.
"Naše aktivnosti nisu usmjerene protiv kurdskog naroda, već naprotiv, samo protiv jedinica PYD/PKK koje predstavljaju opasnost za turski narod. Mi pravimo distinkciju između PKK-a i kurdskog naroda. Mi ćemo naše aktivnosti nastaviti", poručio je Kalın.
Dodao je da PYD/PKK propagira nasilnu ideologiju, koja ima za rezultat mnogo nasilnih aktivnosti štetnih za cijelu regiju.
Kalin se, uz ostalo, osvrnuo na integracije Turske u Evropsku uniju, kazavši da to nije išlo onim tokom koji su oni očekivali.
"Mi nismo bili zadovoljni progresom, u posljednjih 13 godina nismo vidjeli onaj progres koji smo očekivali", rekao je Kalın, dodavši da je u tom periodu otvoreno i zatvoreno samo poglavlje o nauci i tehnologiji.
Prema njegovim riječima, Turska također nije bila zadovoljna sporazumom o migrantima, kojim bi se zaustavio daljni priliv migranata u zemlje Evropske unije.
"Turska sada ima veoma dobre odnose sa Evropskom unijom i pravi progres u tom pogledu. Naročito imamo dobre odnose sa Njemačkom, nakon nesuglasica tokom referenduma u Turskoj. Dobre odnose također imamo sa Francuskom", poručio je.
Postoje, prema riječima Kalina, dvije stvari koje narušavaju odnose Turske sa Sjedinjenim Američkim Državama.
"Prva je podrška Sjedinjenih Američkih Država kurdskim jedinicima PYD/PKK u Siriji. Druga je njihova podrška terorističkoj organizaciji FETO, odnosno odbijanje da izruče čelnika te organizacije Fetullaha Gulena Turskoj", istakao je Kalın.