Potvrđeno u Vladi BPK
0

Goraždanska fabrika vode prešla u vlasništvo kantona, očajno stanje zahtijeva rekonstrukciju

E. A.
Nakon okončanja postupka vođenog pred Općinskim sudom u Goraždu Fabrika vode u Vitkovićima prešla je u vlasništvo BPK Goražde, potvrđeno je u Vladi BPK Goražde.

To znači i konačno riješeno višegodišnje pitanje vlasništva fabrike koja je ključna za vodosnabdijevanje Goražda.

Vlada BPK Goražde je za kupovinu suvlasničkog dijela ove nekretnine, na površini od 7.061 metara kvadratnih izdvojila 223.000 KM iz budžeta kantona.

Edin Ćulov, premijer BPK Goražde podsjeća da su suvlasnici na ovom lokalitetu od početka 2000. godine u jednakom omjeru od po 50 posto bili "Bazna hemija" d.d i Vlada BPK, od kada traju i sudski sporovi.

"Tužilac je bila Bazna hemija protiv BPK Goražde. Visina spora je bila 2,8 miliona KM i koliko znam od pravobranioca, mi smo te sporove vodili dobro, međutim postojala je opravdana mogućnost da Bazna hemija dobije spor", tvrdi Ćulov.

U međuvremenu, kako je objasnio, kod nadležnog suda pojavilo se potraživanje prema Baznoj hemiji po osnovu poreza, plata i drugih naknada zaposlenika zbog čega je Općinski sud raspisao javni poziv po kojem prodaje suvlasnički dio Bazne hemije na ime namirivanja ovih potraživanja

"U skladu sa zakonskim propisima Vlada BPK se mogla javiti. Na prvi poziv se nismo javili zbog velikog iznosa, a na drugi smo se javili sa iznosom od 223.000 KM za otkup tog vlasničkog udjela. Bili smo drugi, a prvi su bili predstavnici Bazne hemije sa 500.000 KM i u roku od mjesec dana trebali su izvršiti uplatu, što nisu učinili. Mi smo prošli i prije par dana zvanično dobili rješenje i uvrštenje u grunt da smo vlasnici Fabrike vode jedan kroz jedan", ističe Ćulov.

Okončanjem pitanja vlasništva konačno su stvoreni i preduslovi za unapređenje poslovanja fabrike, koja je zbog svih problema dovedena u katastrofalno stanje.

"Očajno je stanje u kojem se nalazi fabrika iz koje dobijamo vodu. Veći dio bazena je zarastao u drveće, pumpe su iz 1954. godine, nedostaje dio krova, neki objekti su pokriveni najlonom da ne bi uređaji stradali. Sada ćemo interventno uraditi sve što je neophodno da bi krov izdržao zimu jer u ovom trenutku ne možemo realizirati neke veće građevinske radove, već samo nužnu adaptaciju krovne rekonstrukcije, a u proljeće krećemo sa adaptacijom kompletnog objekta", kaže Ćulov.

On je najavio i značajna ulaganja za unapređenje fabrike namjenskih sredstava.

"Već se radi projektna dokumentacija za rekonstrukciju kako bi se ovaj objekat učinio reprezentativnim, a građani istovremeno dobili odlične uslove za kvalitetne vodu", kaže Ćulov.