Goražde jedino u okruženju ima savremeni azil za pse, ali i najveći problem sa napuštenim psima
Svjesni su toga i u gradskoj upravi, da psi u čoporu, gladni i promrzli, nisu nimalo ugodna slika na ulicama grada, čak ni onima koji su ljubitelji ovih životinja susreti u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima nisu nimalo prijatni.
Međutim, svaki pas koji nije pod nadzorom odgovornog vlasnika može predstavljati rizik za ljude, posebno ako je bolestan, zaražen ili ima neželjeno ponašanje.
Nije novina pojava da nepoznata lica iz okolnih gradova organizuju vozače koji za naknadu njihove pse dovoze i ostavljaju na ulicama Goražda. Također mnogi vlasnici pasa svoje nekastrirane pse ostavljaju na ulici što dovodi i do nekontroliranog razmnožavanja pasa.
Problematika sa napuštenim psima je mnogo složenija nego se čini na prvi pogled. Neophodan je sistemski pristup i jaka, odgovorna inicijativa nadležnih institucija vlasti, te njihova dosljednost u sistemskom provođenju humanih, zakonskih mjera pa su u gradskoj upravi odlučili da, pored postojećih mjera, zatraže i angažman svih nadležnih institucija, u prvom redu policije i inspekcije.
Sa ministrom MUP-a BPK Goražde Nusretom Hubjerom i kantonalnim inspektorom Edinom Aganovićem dogovorene su konkretne akcije na suzbijanju pojave napuštenih pasa i njihovom humanom zbrinjavanju sa ulica grada. Također, doprinos građana u rješavanju problema napuštenih pasa je ogroman, a ponekad je dovoljna i prijava nadležnoj policijskoj stanici registarskih oznaka vozila koja u grad, obično tokom noći dovoze napuštene pse.
Humano zbrinjavanje
Gradonačelnik Goražda Ernest Imamović zatražio je i od Vlade BPK da ustupi privremeni objekat za smještaj napuštenih pasa.
"Ja se izvinjavam građanima jer definitivno imamo krupan problem, ali dajemo sve od sebe da ga riješimo. U okviru svojih nadležnosti mi smo i do sada poduzeli više energije i truda, ogromna sredstva se izdvajaju, a to nam je nametnuto i Zakonom iz 2009. godine sa državnog nivoa, po kojem su lokalne samouprave u obavezi da pse lutalice sa ulica sklanjaju humanim načinom, što i radimo. Azil za pse koji je u privatnom vlasništvu ima preko 300 pasa lutalica, preko 600 su uspjeli udomiti za nepune dvije godine",, kaže Imamović.
Podsjetimo da je Udruženje za zaštitu životinja "A.R.B." koje je prije nekoliko godina osnovano u Goraždu izgradilo savremeni azil i veterinarsku stanicu sa najmodernijom opremom i uređajima neophodnim za liječenje pasa. Udomili su pse širom Evrope, između ostalog u Austriju, Švicarsku, Njemačku, Englesku i druge zemlje, što je sasvim sigurno Goražde svrstalo u red gradova koji problem pasa lutalica riješavaju na human način.
"Napušteni psi koji su trenutno na ulicama su iz drugih gradova i psi koji su pušteni od strane vlasnika na ulicu. Mi smo danas razgovarali sa minstrom MUP-a i nadležnim inspektorom, a predstavnike azila za pse smo obavjestili da ćemo zajedno intenziviratt mjere u cilju humanog zbrinjavanja pasa sa ulica. Od kantonalne vlade tražimo jedan privremeni objekat za smještaj pasa lutalica", kaže Imamović.
Pojašnjava kako su zakoni u ovom smislu jasni, ali da nisu identični pa čak ni među zemljama članicama Evropske Unije te da postoje i bitne razlike na nivou entiteta.
"U RS-u nakon donošenja takvog Zakona, članom 30 su definisali da nakon 30 dana pas ako se ne udomi biva eutaniziran. U Federaciji su tu ruke vezane, ne govorim da bi pristupili tim metodama, ali ono što ćemo uraditi u narednih nekoliko dana je isključivo humano uklanjanje pasa lutalica nakon dodjele privremenog objekta u gradu Goraždu", istakao je Imamović.
Napušteni psi
Nije slučajno da se za pse lutalice u Goraždu koristi i termin napušteni psi jer sve indicije ukazuju na to, međutim same indicije nisu dovoljne da bi se u tom kontekstu poduzele zakonom predviđene radnje. Nadzor nad držaocima pasa i kažnjavanje napuštanja moglo bi spriječiti ovaj problem u korijenu. Napuštanje pasa glavni je uzrok problema pasa lutalica, koji eskalira i kroz nekontrolisanu reprodukciju. Glavni uzrok promjena u ponašanju pasa je neadekvatan odnos prema njima. Zato su incidenti sa vlasničkim psima koji nemaju adekvatnu brigu mnogo učestaliji nego oni sa psima na ulici.
Problem pasa lutalica nažalost prisutan je u cijeloj BiH, a rješenja koje bi vlasti mogle poduzeti svakako su programi masovne sterilizacije napuštenih pasa, sistemskog i humanog rješavanja problema.
Svi se slažu da psima nije mjesto na ulici, ali je razlog što su oni tu upravo neodgovornost čovjeka. Ova plemenita životinja koja žudi za brigom čovjeka, sada je, ne svojom krivicom a još manje izborom za koji nije ni sposobna, prisiljena da se sama bori za goli život. Okrutni uslovi života na ulici mogu uticati na njihovo zdravlje i ponašanje, pa su iz tih razloga često i agresivni.