Nakon 10 dana od kako su telefonski brojevi za prijavu lokacija gdje se nalaze agresivni psi u funkciji, broj dobijenih zahtjeva za postupanje veterinarskih inspektora je dvostruko manji, s obzirom da ih je u počeku bilo i više od 100 dnevno.
"Uvidom u dosadašnje prijave evidentno je da se veliki broj njih odnosi na iste lokalitete, odnosno iste čopore pasa, a znatno manji na ujede ili napade. Pozive dobijamo iz svih općina u Kantonu Sarajevo, a najčešće nam se javljaju stanovnici Breke, Vratnika, Koševskog brda, Otoke, Hrasnice i Ilijaša", kazala je Bosno za Klix.ba.
Na osnovu dosadašnjih prijava i izvršenih inspekcijskih nadzora kantonalni veterinarski inspektori su izdali 60 naloga higijenskim servisima KJKP Rad, Lokom i Murai komerc, a kontrolu izdatih naloga inspektori će izvršiti u toku naredne sedmice.
"Služba za kafileriju djeluje ukoliko Veterinarska inspekcija pozove da izađu na teren. Vršena je obuka naših uposlenika za hvatanje pasa i formirane su dvije ekipe. Kada veterinarski inspektor napiše rješenje da naša ekipa izađe na teren da uhvati nekog psa i to uz prisustvo inspektora, mi to i uradimo", rekao je za Klix.ba Ahmed Đipa, glasnogovornik preduzeća Rad.
Kako nam je pojašnjeno, nadležnost higijenskih servisa je da na propisan način bez mučenja i stresa hvataju životinje, te da ih prebace u vetrerinarsku stanicu, gdje veterinar odlučuje da li će pas biti eutaniziran ili će biti u skloništu do udomljavanja.
"Jedan dio prijavljenih pasa bit će uspavan, a olakšajvajuća okolnost za inspektore su prijave gdje podnosioci istih mogu identificirati psa koji je izvršio napad, ili gdje postoje priloženi dokazi o napadu, odnosno ljekarski nalazi. Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša KS je utvrdilo Hodiogram aktivnosti svih organa u provođenju aktivnosti radi uklanjanja opasnih pasa na području Kantona Sarajevo kojim su jasno utvrđeni zadaci svih subjekata u ovim aktivnostima, a koji proizilaze iz Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja i drugih podzakonskih akata", izjavila je glasnogovornica Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Vildana Bosno.
Dežurni broj za prijave građane od 08:00 do 16:00 sati je 770-156, a do 22:00 sata prijave se mogu izvršiti i na brojeve 061 160-926 i 061 145-508. Prijave putem mobilnih telefona inspektori primaju i vikendom. Na zvaničnoj web stranici građani mogu naći punjivu formu obrasca za prijavu napada pasa lutalica koju šalju direkno na naš mail, ili preuzeti PDF formu u kategoriji "Obrasci".