Burno na univerzitetu
36

Hoće li danas biti izabran v. d. rektora umjesto Tarika Zaimovića: Zakazane dvije sjednica UNSA

Piše: I. Sa.
Nastavlja se spor u vezi izbora rektora UNSA Tarika Zaimovića (Foto: I. L./Klix.ba)
Nastavlja se spor u vezi izbora rektora UNSA Tarika Zaimovića (Foto: I. L./Klix.ba)
Vanredna sjednica Senata Univerziteta u Sarajevu je planirana za danas poslije redovne i sve nakon nedavnih dešavanja kada je 13 dekana zatražilo pokretanje procedure za imenovanje vršioca dužnosti rektora.
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS je naredila poništenje izbora Tarika Zaimovića koji je na mjesto rektora izabran u septembru jer su zaključili da njegov izbor nije bio u skladu s propisima. Zaimović tvrdi da ga samo Senat može razriješiti. On poručuje da je njegov izbor legalan te da je na sceni politizacija cijelog procesa, koji ugrožava i egzistenciju i rad univerziteta.

U međuvremenu je 13 dekana zatražilo vanrednu sjednicu kako bi izabrali vršioca dužnosti rektora jer su, između ostalog, imali probleme i s kašnjenjem plata.

Zaimović je zakazao vanrednu sjednicu nakon današnje redovne, ali se, prema svemu sudeći, 13 dekana iz ovog pisma neće pojaviti. Oni su uputili i pismo u kojem su naveli svoje razloge.

"Smatramo da delegiranje dva termina za održavanje sjednice Senata UNSA od strane neovlaštenog lica ima za cilj dezavuisanje senatora, unošenje konfuzije i stvaranje pravne nesigurnosti, ali i izazivanje podjela među članovima Senata što jasno potvrđuju i medijski istupi koji predstavljaju eklatantan primjer pritiska na članove Senata", naveli su dekani u svom pojašnjenju.

Poručili su da nemaju namjeru izazvati "podjele i svađe među članovima Senata", ali i kako su istovremeno opredijeljeni da "spriječe dalje urušavanje Senata UNSA" te traže da se hitno poduzmu radnje i aktivnosti za zaštitu javnog interesa te prava i interesa studenata.

"Smatramo da bi zadržavanje postojećeg stanja moglo prouzrokovati nesagledivu štetu za javni interes i UNSA čije posljedice bi se naknadno mogle teško sanirati. Oštro osuđujemo svaku izjavu da je naše postupanje usmjereno prema bilo kojem pojedincu ili osporavanju bilo čijeg prava. Napominjemo da fakulteti čiji su dekani pokrenuli sazivanje vanredne sjednice imaju 1.662 uposlenika i preko 15.000 studenata, te smatramo potpuno relevantnim i legitimnim da zastupamo interese našeg Univerziteta u Sarajevu", navodi se u saopćenju.

Sva dešavanja dolaze u isto vrijeme kada je i Kantonalni sud u Sarajevu odbacio tužbu Univerziteta u Sarajevu (UNSA) protiv Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS zbog "proceduralnih nedostataka".