Hoće li Enver Bašić biti žrtva sistema? Utvrđeno da nije kriv za nesreću pa osuđen na četiri godine zatvora
Dok se čeka odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (BiH), Bašić se nalazi u zatvoru već treći mjesec.
U razgovoru za Klix.ba njegova kćerka Nejra Bašić objašnjava apsurdnosti procesa u kojem je njen otac prvo oslobođen odlukom Osnovnog suda u Višegradu, zatim je taj isti sud donio presudu u visini jedne godine zatvora da bi u konačnici odlukom Okružnog suda u Istočnom Sarajevu bio osuđen na četiri godine zatvora.
Okružni sud u Istočnom Sarajevu nije uvažio dokaze iz sudskih vještačenja koji govore o propustu drugog učesnika u saobraćajnoj nesreći.
Podizanje optužnice
Nesreća se dogodila u mjestu Kopači na magistralnom putu Ustiprača-Goražde, na području entiteta Republika Srpska (RS), a u njoj su učestvovala dva vozila - kamion kojim je upravljao Bašić i sanitetsko vozilo Doma zdravlja Višegrad u kojem su posljedično smrtno stradale dvije osobe.
"Startno je od strane Tužilaštva RS-a optužnica podignuta protiv moga oca te je na bazi dokaza i vještačenja Osnovni sud u Višegradu 2019. godine donio oslobađajuću presudu, u kojoj se navodi da moj otac nije kriv za djelo koje mu se stavlja na teret. Ipak, 2023. godine Osnovni Sud u Višegradu donosi presudu u kojoj na bazi istih dokaza koji uključuju i nezakonite dokaze oca osuđuju na kaznu zatvora u trajanju jedne godine, da bi posljedično Sud u Istočnom Sarajevu u januaru 2024. godine usvojio žalbu Tužilaštva RS-a, a odbio žalbu odbrane te preinačio presudu (bez ponovljenog postupka i novih dokaza) na pravosnažnu kaznu zatvora u trajanju od četiri godine", govori za Klix.ba Nejra, kćerka Envera Bašića.
Naglašava da je u nalazima vještačenja je utvrđeno da je vozač sanitetskog vozila Doma zdravlja Višegrad vozio brzinom 30 km/h iznad ograničenja te ga njen otac nije mogao vidjeti prilikom uključivanja na magistralni put. Osim toga, vještačenjem je utvrđeno da je sanitetsko vozilo neadekvatno za svrhe u koje je korišteno, što je u značajnoj mjeri doprinijelo posljedicama nesreće.
"Svi ovi dokazi su zanemareni prilikom donošenja presude kao i mnogobrojne druge olakšavajuće okolnosti koje idu u prilog optuženom. Na ovakvu presudu uložen je zahtjev Vrhovnom sudu RS-a te apelacija Ustavnom Sudu BiH. Vrhovni sud RS-a je odbio zahtjev", kaže nam.
Bitno je naglasiti da je utvrđeno da Bašić nije bio u alkoholiziranom stanju niti se kretao nedozvoljenom brzinom, kao i da porodice stradalih i oštećenih Bašića nisu teretile, niti su pokretale sudski postupak protiv njega.
Presudom Osnovnog suda u Višegradu 11. novembra 2019. godine Bašić oslobođen je optužbe. U tom slučaju, potpunu odgovornost bi snosio Dom zdravlja Višegrad.
Tokom postupka, vještačenjem, koje je izvedeno po prijedlogu odbrane optuženog, utvrđeno je da se vozač kombija Doma zdravlja Višegrad kretao nedozvoljenom brzinom.
Naime, dozvoljena brzina na ovoj dionici puta iznosi 50 km/h, dok je vještačenjem po vještaku saobraćajne struke, koje je izvedeno kao dokaz odbrane ustanovljeno da se kritične prilike vozač kombija Doma zdravlja Višegrad kretao brzinom od oko 80 km/h.
Nalazi vještačenja
Pri tome, i vještak saobraćajne struke kojeg je angažiralo Tužilaštvo zaključio je da se saobraćajna nezgoda mogla izbjeći da se vozač kombija Doma zdravlja kretao brzinom od 71 km/h.
Protiv oslobađajuće presude Osnovnog suda u Višegradu od žalbu, koja je uvažena, je uložilo Okružno tužilaštvo Istočno Sarajevo.
Time je 10. juna 2020. godine ukinuta oslobađajuća presuda Osnovnog suda u Višegradu od 11. novembra 2019. godine i predmet je vraćen Osnovnom sudu u Višegradu na ponovni postupak.
U ponovnom postupku pred Osnovnim sudom u Višegradu vještak saobraćajne struke kao vještak Tužilaštva dao je konačno mišljenje da optuženi Enver Bašić nije mogao uočiti vozilo Doma zdravlja u Višegradu kada je započeo radnju skretanja. Na ovaj način je utvrđena odlučna činjenica u ovom krivičnom postupku, a to je da uzrok saobraćajne nezgode nisu propusti optuženog kao učesnika u saobraćaju, koji je kritične prilike upravljao kamionom marke MAN.
Osnovni sud u Višegradu u ponovnom postupku određuje treće, kako to Sud naziva supervještačenje.
Zakonom o krivičnom postupku RS-a propisano je jedino mogućnost da sud u toku glavnog pretresa naredom odredi vještačenje, a nikako rješenjem kako je to u konkretnom slučaju učinio Osnovni sud u Višegradu.
U ponovljenom postupku pred Osnovnim sudom u Višegradu odbrana otpuženog Envera Bašića prigovorila je zakonitosti ovog dokaza, jer je proveden protivno obavezujućim normama Zakona o krivičnom postupku RS-a te se na takvom nezakonitom dokazu ne može zasnivati sudska odluka, što prvostepeni sud nije prihvatio, već je nakon ponovno provedenog postupka donio presudu 23. marta 2023. godine kojom je optuženog Bašića proglasio krivim, zbog krivičnog djela "ugrožavanje javnog saobraćaja".
Još dvije presude
Ovom presudom optuženom je izrečena kazna zatvora u trajanju od jedne godine te je optuženi obavezan nadoknaditi troškove krivičnog postupka u iznosu od 5.045,80 KM.
Protiv ove Presude, žalbu su izjavili kako Tužilaštvo, tako i odbrana optuženog. U žalbi je Tužilaštvo zahtijevalo izricanje strožije kazne zatvora za optuženog te je Bašiću izrečena je kazna zatvora u trajanju od četiri godine.
Protiv Presude Okružnog suda u Istočnom Sarajevu od 23. novembra 2023. godine, kojom je optuženom Enveru Bašiću, prvo nakon oslobađajuće presude, a potom nakon izricanja kazne zatvora u trajanju od jedne godine, izrečena kazna zatvora u trajanju od četiri godine.
Nejra Bašić nam kaže da je njen otac čovjek koji je cijeli svoj život posvetio obezbijeđivanju egzistencije, obrazovanja i bolje budućnosti za svoju djecu na pošten i korektan način te da iza sebe nema krivičnih djela.
"Moj otac je trenutno čovjek koji leži u zatvoru za djelo za koje mu je Sud jednom rekao da nije kriv, drugi put da je kriv, ali 'malo', a treći put da je kriv i to 'puno'. Da, govorimo o istom djelu, istim dokazima u slučaju kada je kriv i kada nije kriv, jedina razlika je u osobama koje su donosile presudu. Ovakav slučaj je pokazatelj realne prakse, aktuelne sadašnjosti i potencijalne budućnosti svih građana Bosne i Hercegovine, ukoliko se nađu u situaciji da im život i sloboda zavise od sistema u kojem žive.", kaže nam Bašić.
Osuđeni Enver Bašić trenutno se nalazi na izdržavanju kazne zatvora u KPZ-u Sarajevo-Ustikolina i čeka odluku Ustavnog suda BiH povodom apelacije izjavljene protiv Presude Okružnog suda u Istočnom Sarajevu.