Suđenje Dodiku
204

Hortikulturalno uređenje kao temelj za priče o atentatu: Je li onda i smjena godišnjih doba opasna?

F. H.
Foto: V. D./Klix.ba (Foto: V. D./Klix.ba)
Foto: V. D./Klix.ba (Foto: V. D./Klix.ba)
Političari iz Republike Srpske su počeli praviti javnu predstavu o navodnoj ugroženosti predsjednik RS-a Milorada Dodika iako su policijski organi negirali da imaju bilo kakve informacije o tome.
Državna parlamentarka Sanja Vulić je izjavila da postoje "informacije iz kruga Američke ambasade o planiranom atentatu na predsjednika RS-a Milorada Dodika.

"Pitanje je ko će biti novi Gardović. Zato su posječena stabla kod Suda BiH, tačno za snajperski pogled", kazala je Vulić.

U cijelu priču umiješao se i ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić koji je kazao da se nameće pitanje da li predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uopšte treba da ide na suđenje u Sarajevo, pogotovu ako se uzme u obzir činjenica da je njegova bezbjednost ugrožena zbog atmosfere linča i da skoro svako može da mu priđe pred zgradom Suda BiH.

Povodom upozorenja da su stabla pred Sudom BiH posječena kako bi potencijalni atentator na Dodika imao otvoren vidik kada on dolazi u zgradu suda, Nešić je rekao da će tražiti zvaničnu informaciju o tome zašto su pred zgradom Suda BiH posječena stabla i da će je podijeliti sa javnošću.

Podsjećamo, portal Klix.ba je u četvrtak ukazao da "se čini kao još jedna od taktika odbrane, pa ne bi čudilo ni da u jednom trenutku odluči ne dolaziti na ročišta iz navodne bojazni za vlastitu sigurnost, provjerili smo da li postoje zvanične sigurnosne procjene o ugroženosti lidera SNSD-a i predsjednika bh. entiteta RS".

Federalna uprava policije, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela i MUP Kantona Sarajevo su naveli da ne raspolažu sa informacijama o eventualnim prijetnjama Dodiku, dok je MUP RS-a naveo da procjenjuje situaciju. Naravno, da postoje bilo kakva realna saznanja to bi policijske agencije morale da razmijene.

Na časovima biologije u osnovnoj školi se već nauči o tome da postoji nešto što se zove i preventivna sječa stabala, a kako Klix.ba nezvanično saznaje "sporna stabla" su posječena u okviru redovnog hortikulturalnog uređenja.

Tvrditi da su neka stabla posjećena kako bi se omogućio "snajperski pogled", jednako je bizarno kao tvrditi da je lišće sa stabala opalo i time ugrozilo Milorada Dodika jer je otvorilo pogled.

Ovakve izjave su dodatno opasne, ako se zna da stabla nisu bila predmetom ilegalne sječe, nego odobrena radnja, a sada se ta radnja povezuje sa navodnim atentatom što ugrožava sigurnost ljudi koji su dali saglasnost da stabla posjeku.

Na kraju, prema Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine u članu 230. piše: "Ko zna za počinioca krivičnog djela za koje se po zakonu Bosne i Hercegovine može izreći kazna dugotrajnog zatvora, ili ko samo zna da je takvo djelo učinjeno, pa to ne prijavi, iako od takve prijave ovisi blagovremeno otkrivanje počinioca ili krivičnog djela, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine".