Ima li Vlada Federacije BiH većinu u Domu naroda? Široka koalicija kao prednost, ali i uteg
Jer bez obzira koliko široka koalicija ima prednosti i mogućnosti za vlast, ona je i svojevrsni uteg ukoliko određeni segmenti od kojih zavisi koalicija politički zateži ili se cjenkaju.
Za razliku od Predstavničkog doma koji je otkazao sjednicu koja je bila zakazana za 21. juni, sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH bi trebala biti održana u ponedjeljak 26. juna sa skoro identičnim dnevnin redom koji je bio planiran za sjednicu Predstavničkog doma.
Nakon izmjena koje je donio OHR, Dom naroda u ovom mandatu čini 80 delegata dok je većina za usvajanje zakona 41 delegat.
Stranke Trojke i HDZ-a nisu imali potrebnu većinu dok se koaliciji nisu pridružili HDZ 1990 i HNP. Nominalno parlamentarnu većinu čine 44 delegata, od čega HDZ ima 17 delegata, SDP 14 delegata, NiP 6 delegata, HDZ 1990 3 delegata, NS 3 delegata i HNP 1 delegata.
Ono što je hronični problem u radu Doma naroda u prethodnim mandatima je nedolazak delegata na sjednice, što može predstavljavljati problem za vladajuću većinu.
Također uzimajući u obzir da su u Domu naroda delegati delegirani iz skupština kantona, a ne iz izbornih jedinica, veći broj njih crpi duplu odlučujuću snagu u kantonima i Federaciji BiH. Upravo tu vladajuća koalicija ima nekoliko potencijalni problema.
Problemi na tereni i Livanjski kanton
Prvi je svakako politički blok HDZ 1990 i HNP, koji još uvijek ne dozvoljavaju ulazak HDZ-a u vlast u Livanjskom kantonu, te uslovljavaju podršku zakonima dok se ne implementira obećanje o njihovom učešću od 20% u javnim preduzećima i ustanovama iz kvote HNS-a. Do sada kadrovi HDZ 1990 i HNP-a na nivou FBiH nisu imenovani i sporazum nije implementiran.
Također vladajućoj koaliciji probleme mogu zadavati kadrovi koji su u sukobu sa rukovodstvom stranaka. Kao što su delegati SDP-a Irfan Čengić i čak i Jelena Pekić te delegat Azhar Sejarić iz NiP-a koji je odbio napustiti poziciju delegata kako je ranije dogovoreno u korist POMAK-a.
Nominalno opozicija u Domu naroda ima 28 delegata od čega SDA ima 15, DF 8, NES 3, SBiH 2 delegata. Međutim najveća snaga opozicije jeste u kontroli Kluba Bošnjaka kroz koji mogu zaustaviti ozbiljne ustavne reforme. Vladajuće stranke imaju samo 7 od 23 delegata u Klubu Bošnjaka, što znači da opozicija ima čak 2/3 Kluba Bošnjaka.
Međutim parlamentarna većina ima dodatni prostor osigurati podršku za sebe jer čak 8 delegata dolazi iz stranaka koje nemaju jasno definisan odnos prema ovoj vladi. Od toga 2 delegata ima Dodikov SNSD te po jednog delegata SNS i SNP. Damir Marjanović ispred ZNG je delegat kao i 2 delegata iz BPK iz BNS-a i NP-a te jedan delegat iz Laburističke stranke.