Podržao dalji napredak
110

Inzko: Dejtonski sporazum je održao mir, ali građani u BiH žele dostojanstven život

A. B.
Inzko: napredak se gotovo zaustavio jer građani, a posebno mladi napuštaju BiH (Foto: K. S./Klix.ba)
Inzko: napredak se gotovo zaustavio jer građani, a posebno mladi napuštaju BiH (Foto: K. S./Klix.ba)
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko je povodom 25. godišnjice Dejtonskog sporazuma istakao da je on donio i održao mir u našoj državi koja se danas ipak suočava s ogromnim izazovima.

Inzko je naglasio da je taj mir izuzetno važan podsjećajući na ona područja gdje on nije zagarantovan poput Nagorno-Karabaha, Kavkaza, Bliskog istoka.

"Ali mir nije kraj. Mir je polazna tačka ili kako je pokojni visoki predstavnik Paddy Ashdown rekao 'Dayton je temelj, ne plafon'. Dayton je temelj za državu koju pokušavamo zajedno izgraditi i nadograđivati. Mir je omogućio da se ide naprijed, iako se krećemo mnogo sporije nego što to građani s pravom očekuju. U prvoj deceniji nakon Dejtona, stotine hiljada građana vratile su se svojim domovima, uspješno je uvedena konvertibilna marka - jedna od najstabilnijih u Evropi - zajedno s biometrijskim pasošima i ličnim kartama, zajedničkim registarskim tablicama, zastavom i himnom, Graničnom policijom", naveo je Inzko.

Kako je dodao, u BiH je uveden i sistem indirektnog oporezivanja koji je daleko napredniji u odnosu na slične sisteme u regiji, a osim toga, počela je i reforma pravosudnog sistema i policije.

"Osnovane su Oružane snage BiH, koje su se istakle prilikom pružanja pomoći nakon poplava i u drugim aktivnostima unutar BiH, kao i u učestvovanju u međunarodnim mirovnim operacijama širom svijeta. Upravo je Ured visokog predstavnika bio glavni pokretač ovih reformi. Bonske ovlasti – koje su OHR-u date 1997. godine kako bi u potpunosti mogao implementirati dejtonski mandat – bile su od suštinske važnosti i efikasne tokom prve faze oporavka. Moji prethodnici su ih razumno koristili kako bi BiH osigurali institucionalnu i pravnu infrastrukturu potrebnu da zemlja funkcionira kao moderno demokratsko društvo", naglasio je.

Povodom 25. godišnjice, Inzko se zahvalio svim njegovim prethodnicima - Carlu Bildtu, Carlosu Westendorpu, Wolfgangu Petritschu, Christianu Schwarz-Schillingu, Miroslavu Lajčaku i pokojnom Paddyiju Ashdownu, za sve što su uradili u ime građana BiH.

"Građani BiH su zahtijevali i još uvijek žele pravo da žive u društvu koje poštuje sve građane, koje osigurava dobre škole, dobre bolnice i javne usluge i nudi pristojna radna mjesta i ekonomske mogućnosti. Uvijek iznova, poticaj za pozitivne promjene dolazi prvenstveno od samih građana, ne od političkih aktera. Porodice onih koji su ubijeni ili nestali u ratu iz svih zajednica, udružile su se da bi se borile za zajednički cilj, da osiguraju da se njihovi najbliži pamte sa dostojanstvom i poštovanjem. Ali porodice onih koji su bili žrtve korupcije i neefikasnosti udružile su se u građanskim inicijativama kako bi zahtijevali njihovu odgovornost", pojasnio je Inzko.

Međutim, kako je dodao, napredak se gotovo zaustavio jer građani, a posebno mladi napuštaju BiH i sele se u ekonomski stabilnije države koje pružaju bolje uslove.

"Sele se u zemlje koje pružaju normalan život. Međunarodna zajednica radi na tome da se stavi tačka na nekažnjivost onih u BiH koji su nasilni ili moćni ili oboje, i da ojača institucije koje štite građane. Vjerujem da građani BiH žele postaviti novi pravac i vjerujem da mogu uspjeti uz snažnu i dosljednu podršku međunarodnih partnera. Promjena može doći čak u okviru dejtonskog sistema", kazao je.

Istakao je da Dejton nikome ne daje pravo da dovodi u pitanje zemlju ili njene ljude već svakom građaninu pravo da izgradi pristojan život koji je dostojanstven i siguran.

"Građani BiH mogu biti sigurni da će njihovi partneri u međunarodnoj zajednici biti uz njih na čvrstom i odlučnom putu prema tom cilju. Taj put bi mogao i mora biti odlučniji nego u posljednjih 10 godina, a trebao bi obuhvatiti i uspješne elemente iz prvih 10 godina kada su država, entiteti i kantoni najbrže napredovali. Zato sam ubijeđen da možemo u 2021. godini otvoriti novo i uspješnije poglavlje u BiH – u interesu svih, a najviše u interesu dobrih ljudi ove zemlje", poručio je Inzko.