"Bolje ikad nego nikad", kazat će građanin odveć naviknut na porive institucionalizovane mašinerije zadužene za odbranu zaostavštine ratnih zločinaca u Republici Srpskoj, očekujući pritom obrazloženje kakve će posljedice uslijediti ukoliko zahtjev ne bude ispunjen.
Valentin Inzko je nakon prvog ultimatuma kojim je naloženo skidanje ploče podignute u čast Radovana Karadžića na zgradi Studentskog doma na Palama kazao da će Miloradu Dodiku, ukoliko ploča ne bude uklonjena, biti zabranjena putovanja u zemlje Evropske unije.
Otuda je razumljivo zašto opozicija u Republici Srpskoj nakon pisma upućenog čelnicima Narodne skupštine Republike Srpske gorljivo brani odlikovanja ratnim zločincima Radovanu Karadžiću, Momčilu Krajišniku i Biljani Plavšić, nauštrb pragmatičnog političkog vodstva u Republici Srpskoj.
Nedeljko Čubrilović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske kojem je pismo visokog predstavnika upućeno, odmjereno je izjavio da će se rukovodstvo i šefovi klubova poslanika u aktuelnom sazivu NSRS-a izjasniti o zaprimljenom pismu visokog predstavnika i njegovom ultimativnom sadržaju.
"Povelje je dodijelio Organizacioni odbor za obilježavanje 25. godišnjice postojanja i rada Narodne skupštine Republike Srpske, kao ad hoc tijelo koje su činili svi dosadašnji predsjednici Narodne skupštine, rukovodstvo Devetog saziva Narodne skupštine i šefovi klubova poslanika tog saziva", kazao je Čubrilović.
Nešto veću buku prave opozicioni političari iz RS-a poput Jelene Trivić, Nenada Nešića i Branislava Borenovića koji bi uz "ugodna" odlikovanja ratnim zločincima spojili "korisne" posljedice kakve su, sudeći prema prvom ultimatumu, mogle koštati Milorada Dodika putovanja u zemlje Evropske unije.
"Ako ne može da stoji iz poštovanja, onda ne treba da stoji ni iz inata", kazala je Sonja Karadžić-Jovičević prije nego što je skinuta ploča na Studentskom domu na Palama.