Inzkov Izvještaj UN-u: Dodik i SNSD su ublažili retoriku nakon sankcija SAD-a
Izvještaj visokog predstavnika o stanju u BiH pokriva vremenski period od 22. aprila do 21. oktobra 2017. godine.
Inzko je u izvještaju naveo da su politički čelnici u BiH već pomjerili svoj fokus s ekonomskih reformi na nacionalna pitanja iako je do općih izbora u našoj zemlji ostala puna godina.
Pozitivnim je ocijenio to što je BiH poduzela određene korake koji se odnose na provođenje mjera iz reformske agende, pripremanja odgovora na upitnik Evropske komsije, ali i potpisivanja ugovora o transportnoj zajednici s EU i pet drugih zemalja zapadnog Balkana.
Visoki predstavnik naveo je i da političke stranke imaju različite poglede na uređenje izbora delegata u Domu naroda Federacije BiH, što bi u konačnici moglo onemogućiti implementaciju rezultata općih izbora.
"Uprkos tim rizicima, stranke u državnom parlamentu još nisu započele ozbiljan politički dijalog kako bi se razgovaralo o mogućim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH", dodao je Inzko.
On je u izvještaju istakao i da su predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik, kao i drugi članovi SNSD-a, smanjili učestalost pozivanja na otcjepljenje Republike Srpske i raspad BiH i to nakon što su Sjedinjene Američke Države uvele putne i finansijske sankcije Dodiku.
Inzko dodaje i da su pojedini političari iz reda hrvatskog naroda nastavili zagovarati reorganizaciju zemlje po etničkim principima te upozorava da je Narodna skupština RS-a usvojila rezoluciju o vojnoj neutralnost iako nema ustavne nadležnosti da se miješa u vanjsku politiku države BiH.
Visoki predstavnik se osvrnuo i na funkcionisanje vlasti, podsjećajući da se SBB (koji je dio vlasti) otvoreno priključio opozicionim političkim strankama u Parlamentarnoj skupštini BiH te oborio Izvještaj Vijeća ministara BiH za 2016. godinu.
Kako kaže, to je dovelo do toga da je SDA otvoreno pozvala SBB da napusti koaliciju. Inzko je upozorio i na zategnut odnos SDA i HDZ-a BiH zbog različitih pogleda na izmjene Izbornog zakona BiH, rješavanje pitanja izbora u Mostaru i način izbora članova Predsjedništva BiH
Kompletan izvještaj možete pročitati ovdje.