Islamska zajednica u BiH iz Saudijske Arabije još nije dobila uputstvo o hadžu
S obzirom na to da ovo ministarstvo još uvijek nije zvanično saopćilo odluku o načinu održavanja ovogodišnjeg hadža, Ramić je kazao kako Ured zainteresiranim vjernicima u Bosni i Hercegovini još uvijek ne može dati precizne odgovore u vezi s organiziranim putovanjem na hadž ove godine.
Predviđen broj od 60.000 hadžija
Međutim, dodao je, javnosti je moguće predstaviti vrlo detaljne preporuke saudijskog Ministarstva zdravlja, koje je uz Ministarstvo za hadž i umru, važan faktor u realizaciji ovogodišnjeg hadža.
Prema ovim preporukama, za ovu godinu je predviđen broj hadžija od 60.000, uz mogućnost naknadnog preispitivanja ove brojke, u skladu s lokalnim i epidemiološkim prilikama u svijetu.
Starosna dob hadžija koje žele obaviti hadž 1442. h.g. mora biti između 18 i 60 godina, moraju biti dobrog općeg zdravstvenog stanja, te biti vakcinisani protiv korona virusa, vakcinama koje je odobrila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Putnici biti vakcinisani punom dozom
Hadžije su obavezne primiti punu dozu jedne od vakcina protiv Covid 19 odobrenih u Kraljevini Saudijskoj Arabiji. Sve hadžije će biti obavezne dati na uvid dokument koji to potvrđuje ovjeren od strane zvaničnih zdravstvenih instanci matičnih država, s tim da period od primanja druge doze vakcine, ako se radi o vakcini sa dvije doze, odnosno prve doze, ako se radi o vakcini s jednom dozom, do polaska za Saudijsku Arabiju ne smije biti duži od 14 dana.
Sve hadžije su obavezne priložiti negativan PCR test, koji potvrđuje da nemaju korona virus, izdat od strane verificirane laboratorije u državi hadžije, i ne stariji od 72 sata od momenta uzimanja brisa do momenta polaska prema Saudijskoj Arabiji. Hadžijama koje kod sebe nemaju negativan PCR test neće biti dozvoljen ulazak u avion.
Između ostalog, predeviđeno je da u zgradama za smještaj hadžija sve hadžije će po ulasku prolaziti kroz vizuelnu i termo trijažu pri ulasku u zgradu kao i pri njihovom kretanju. Smještaj u Mekki i Medini će biti ograničen shodno zahtjevima koje nalažu tamošnje institucije.
Za inostrane hadžije će po njihovom dolasku biti organiziran i trodnevni karantin u zgradi smještaja, te provođenje PCR testa tokom tog perioda.
Tokom cijelog boravka i kretanja hadžija na prostorima obavljanja hadža hadžije će biti u prisustvu nadležnog zdravstvenog vodiča, kako bi se osigurala primjena preventivnih mjera i procedura.
Predviđeno je da se hadžije u svim fazama hadža moraju kretati u grupama manjim od onih koje su bile utvrđene ranijih godina, čime se osigurava distanca, a dodatno će biti instalirani trijažni punktovi na putevima kretanja pješaka, Džemretima i željezničkim stajalištima.
Izlazak iz smještaja u previđenom vremenu
Tokom boravka na Mini, zgrade i šatori za smještaj hadžija će obavezno biti dezinficirani, kao i prtljaga osoba koje borave u objektima. Također, hadžije će morati slijediti instrukciju nadležne osobe koja će biti odgovorna za sigurnost i koja će regulisati izlazak hadžija u skladu za njih predviđenom vremenu.
Kada je riječ o restoranima u centralnoj zoni u Mekki i Medini, primjenjivat će se isti obavezujući zahtjevi koji važe za sve restorane, pa će tako biti zabranjeno sjediti unutar objekata i primat će se isključivo vanjske narudžbe.
U realizaciju hadža biti će uključeno 5.000 radnika, u slučaju da broj hadžija bude manji od 60.000, pri čemu će svi biti vakcinisani. Sve osobe koje se nalaze na putevima prolaska hadžija kao i svi ostali uposleni bit će obavezni uvijek nositi maske tokom cijelog hadža, dok će sve površine i toaleti biti redovno dezinficirani, s posebnom pažnjom na mjesta s kojima se često ostvaruje fizički kontakt, odnosno nakon svakog korištenja. Bit će osigurano da nema gužvi ispred abdestahana i toaleta.
Namaza u džematu bit će dozvoljen, uz strogo pridržavanje razmaka između klanjača, pri čemu će biti na snazi protokoli koji se odnose na džamije. Voda za piće bit će osigurana u jednokratnim bocama.