Incidenti i legislativa
23

Istražili smo koliko ima komercijalnih dronova u BiH i gdje smiju letjeti

Piše: Dean Džebić
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Nedavni preleti dronova preko objekata Oružanih snaga Bosne i Hercegovine potakli su brojne polemike o upotrebi civilnih dronova u rukama građana.

Komercijalni dronovi i njihova upotreba odavno su stigli u našu zemlju zbog čega svjedočimo sve većem broju entuzijasta i profesionalaca koji koriste dronove.

Screenshot / Cijene dronova u BiH
Screenshot / Cijene dronova u BiH

Sveopća komercijalizacija dronova na tržištu je stvorila veliki broj proizvođača dronova što je dodatno povećalo broj vlasnika ovih popularnih letjelica. Trenutno na tržištu u BiH se dron sa doletom do četiri kilometra mogu kupiti za manje 500 KM, što otvara mogućnost za relativno jeftinu nabavku ovih letjelica.

Ukupni broj dronova

Prema podacima Direkcije za civilno zrakoplovstvo u Bosni i Hercegovini (BHDCA) ima 363 registrirana drona od kojih je velika većina sa težinom do pet kilograma. Ova direkcija zadužena je za izdavanje, produžavanje i obnavljanje dozvola, potvrda, odobrenja i ovlaštenja iz oblasti civilnog zrakoplovstva.

BHCDA je usvojila Pravilnik za izvođenje letačkih operacija dronovima, prema kojem se regulira između ostalog i upotreba komercijalnih dronova te njihova klasifikacija.

Pravilnik obavezuje sve vlasnike dronova da prijave dronove kako bi isti bili registrirani u BHDCA, kako bi se izbjegla zloupotreba tokom upotrebe dronova. Sam proces prijave je jednostavan pri čemu službena stranica BHDCA nudi detaljne informacije o procesu registracije dronova.

Let iznad kasarni

Prema Pravilniku za izvođenje letačkih operacija dronovima u članu 7. se navodi da "nije dozvoljeno nekomercijalno letenje dronom iznad vojnih objekata i vojnih zona, kao i na horizontalnoj udaljenosti manjoj od 500 m".

Također ovaj Pravilnik prepoznaje komercijalne i nekomercijalne operacije, odnosno korištenje dronova pri čemu komercijalno korištenje se odnosi na snimanje za potrebe reklama ili u komercijalne svrhe. Nekomercijalno snimanje se odnosi na letenje dronom za svoje potrebe odnosno hobistički.

Nekomercijalni let i snimanje je zabranjeno iznad industrijskih zona, ambasada, objekata državnih službi i institucija, kao i drugih objekata koji su od javnog značaja na horizontalnoj udaljenosti manjoj od 500 m.

Dodatno, nekomercijalni let je zabranjen iznad ljudi, životinja, objekata, vozila, plovila, puteva, željezničkih pruga, vodenih puteva, dalekovoda ili drugih zrakoplova na daljinsko upravljanje na horizontalnoj udaljenosti manjoj od 30 m.

Screenshot / AMS informacije zračnog prostora iznad Sarajeva
Screenshot / AMS informacije zračnog prostora iznad Sarajeva

Ono što je značajno istaći kada je u pitanju korištenje dronova iznad teritorije Kantona Sarajevo jeste da iznad velikog dijela ovog kantona nije moguće letjeti dronom. Prema članu 6. unutar aerodromske zone ili zone CTR nije dozvoljeno nekomercijalno letjeti dronom.

Prema postojećim mapama, zračni prostor oko sarajevskog aerodroma obuhvata veliki dio grada čime se let dronom onemogućava u velikom dijelu Kantona Sarajevo.

Sama cijena dronova je jedan od parametara koji su značajni u razumijevanju incidenata koji se dešavaju sa zloupotrebom dronova, obzirom da neki od renomiranih proizvođača dronova uz letjelice imaju integrisane aplikacije mapiranja koje omogućavaju pravilno korištenje dronova.

Aplikacije i mapiranje leta

Međutim, neovisno o aplikacijama koje nude proizvođači, vlasnici dronova su dužni da koriste AMC aplikaciju na stranici BHDCA koja mapira zone koje su zabranjene za let iznad njih u trenutnom vremenu.

Pored aplikacije AMC operateri dronova mogu pouzdane podatke dobijati i iz aplikacija AIP i NOTAM. Ove mape se redovno ažuriraju i kao takve predstavljaju dobar okvir za korištenje dronova.

Screenshot / AMS mapa BiH
Screenshot / AMS mapa BiH

Međutim, objekti Ministarstva odbrane odnosno Oružanih snaga BiH, za koje su definisane zone zabrane letenja odnosno kad su iste aktivne, vidljivi su na mapama i aplikacijama. Što ne znači nužno da su vidljivi svi objekti u posjedu Ministarstva odbrane, odnosno Oružanih snaga BiH.