O gašenju programa
132

Iz Stranke za BiH optužuju Trojku da stvaraju medijski mrak kako bi FTV stavili pod političku kontrolu

S. Š.
Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba
Iz Stranke za Bosnu i Hercegovinu reagovali su nakon što je ovog jutra BHRT blokirao program Federalnoj TV optužujući za to stranke Trojke.
Naime, nakon što je BHRT donio odluku da od jutros privremeno uskrati usluge produciranja i emitirana programa FTV-a pravdajući kako se mjere uvode zbog neizmirenih dugovanja po osnovu ispostavljenih faktura za pružene usluge posljednja četiri mjeseca "što je dovelo do otežanog poslovanja BHRT-a", Stranka za Bosnu i Hercegovinu traži hitno da se poduzmu adekvatne mjere za nastalo stanje i spriječi urušavanje javnog servisa.

"Medijski mrak na ekranu javnog servisa predstavlja gušenje najznačajnijeg mehanizma putem kojeg se prenosi i izražava javni interes svih građana", navode iz Stranke za BiH.

Dodaju, potom, da se ovim u javnosti pokušava predstaviti da je signal FTV ukinut zbog nagomilanih dugovanja, no oni kažu kako je jasno "da je ovaj javni servis u trenutnu poziciju doveden smišljenim antidržavnim djelovanjem aktuelnih političkih faktora iz želje da ovladaju medijskim prostorom javnog servisa".

"Očigledno je da je novonastala kriza vještački izazvana i da je riječ o pokušaju stranaka Trojke da FTV stave pod političku kontrolu. Nužno je da Poslovodni odbor BHRT-a ukine spornu naredbu kako ne bi došlo do uništavanje medijske kuće koju ni agresor u ratu nije ugasio", mišljenja su u Stranci za BiH.

SBiH javnost podsjeća na izjavu predsjednika NIP-a Elmedina Konakovića "da se dugoročno rješenje očekuje kada u menadžmentima oba javna emitera, i FTV-a i BHRT-a, budu sjedili

ljudi koji rade onako kako politike Trojke od njih traže".

Oni kažu da je tom izjavom Konaković potvrdio da javni servis želi staviti u okrilje političkog uticaja, čak po cijenu medijskog mraka u Federaciji BiH.

"Interes javnosti, uređivačka nezavisnost i poštivanje novinarskih standarda moraju biti principi rada javnih medijskih servisa, a ne želje pojedinih političara da se provode njihove posrnule politike kroz autocenzure", poručuju.

Za kraj, navode da je stav Stranke za BiH da bez javnog servisa jedna država nikada ne može biti demokratska, ali ni evropska, zbog čega podsjećaju na "međuovisnost puta BiH ka članstvu u EU i obaveze države na kreiranju pretpostavki za neometano funkcioniranje i održivost javnog RTV servisa".