Iz Vlade RS-a pitaju da li će Tužilaštvo BiH formirati optužnice protiv građana zbog 9. januara
"Ovim se želi prikazati da su institucije pod kontrolom političkog Sarajeva važnije i vrednije od srpskog naroda u BiH. To nije dopustivo, to nije moguće, Republika Srpska i srpski narod nikada neće prihvatiti takve politike. Sam način funkcionisanja 'zajedničkih' institucija pod kontrolom političkog Sarajeva je presedan, koji je iz njih izopštio Srbe, a osim što ih je izopštio konstantno se i obračunava sa Srbima posredstvom političkih optužnica i presuda. Ističemo da je ispoštovana odluka Ustavnog suda BiH koja se odnosila na proslavu 9. januara, ali činjenica je da ni jedan sud ne može jednom narodu zabraniti šta da slavi i kada mu je rođendan. Srbi su konstitutivan narod u Bosni i Hercegovini, a jedan narod je važniji od odluka bilo kog suda, pa i Ustavnog suda BiH. Što se tiče 9. januara, to je datum nastanka Republika Srpska, kada je 1992. godine u Sarajevu, tadašnja Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine. Također, znamo da Federacija BiH obilježava 1. mart. Taj datum za Srbe je bolno sjećanje na ubistvo srpskog svata Nikole Gardovića u Sarajevu koje je ozvaničilo početak stradanja Srba u BiH", naveli su u svom saopćenju.
Iskoristili su u ovim navodim termin "zajedničke institucije" za koji je Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio da nije u skladu sa Ustavom BiH te ga je ukinuo.
Vlada RS-a je u obraćanju javnosti upitala da li će "Ustavni sud i Tužilaštvo BiH formirati optužnice protiv svih opština i gradova i svakog građanina Republike Srpske zbog proslave rođendana".
Navode kako je "narod RS-a na referendumu odlučio da 9. januar bude dan Republike Srpske" te da su na isto odlučili na referendumu 2016. godine, nakon odluke Ustavnog suda BiH.