Kako antigenski testovi mogu pomoći zdravstvu u BiH: Rezultati za jedan sat
![Ilustracija: Shutterstock](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_201030032.jpg?v=2)
Sve zarazne bolesti mogu se dijagnosticirati na dva načina, i to direktnim dokazivanjem uzročnika i indirektno dokazivanjem imunološkog odgovora organizma. Najbolje su direktne metode kao što je PCR, ali u slučaju koronavirusa moguća je i direktna detekcija antigena samog virusa.
Akademkinja i specijalistica mikrobiologije Mirsada Hukić pojašnjava nam šta ustvari znači dokazivanje prisustva virusa antigenskom metodom.
"Virus u sredini ima genom, a okolo je obavijen ovojnicom koja ima antigene osobine i provocira imunološi odgovor ljudi. Kada radimo PCR, mi umnožavamo genetski materijal RNA koji se nalazi u virusu. Dakle, od jednog virusa možemo napraviti veliki broj kopija i onda ih detektujemo, što je ustvari idealno. Ako u materijalu imamo malo virusa, mi njega prvo umnožimo i onda detektujemo proizvod. S druge strane, kod antigenih testova riječ je o direktnom dokazivanju antigena, ali tu nemamo mogućnost amplifikacije virusa. Koliko ih ima, toliko ih ima. Ako ih je malo u materijalu antigena, može se desiti da ne nađemo virus. Stoga je dosta osjetljivija i preciznija PCR tehnologija, ali ako i kroz antigenske testove dokažemo prisustvo virusa, to znači pozitivan test. Međutim, ako ne dokažemo prisustvo virusa, to ne mora značiti da je test negativan", pojasnila nam je Hukić.
![Mirsada Hukić (Foto: I. Š./Klix.ba)](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/201030032.1_xl.jpg?v=1730639445)
Antigenski testovi se često koriste u svijetu mikrobiologije i virusologije, ali nikada nisu zaživjeli kao jedna od metoda testiranja na gripu. Međutim, s obzirom na to da daju rezultate u roku od jednog sata, mogu biti od velike pomoći zdravstvenom sistemu BiH u vrijeme pandemije.
Hukić smatra kako bi uskoro trebala početi primjena antigenskih testova u zdravstvenom sistemu BiH. Ipak, pojašnjava nam da su antigenski testovi praktičniji za bogate zemlje koje imaju taj luksuz ponavljanja negativnih testova.
"U svakom slučaju to su brzi i lagani testovi za čije izvođenje ne treba posebna oprema, dok za PCR morate imati specijalne mašine. Antigenski testovi mogu biti veoma korisni za brzu trijažu i male ustanove koje nemaju opremu, ali PCR metoda i dalje ostaje kao zlatni standard", zaključila je Hukić.
Ipak, iako se govori o uvođenju bržeg testiranja, čini se da naši domovi zdravlja i druge ustanove još nisu dobili zvanične odluke vlasti o implementaciji antigenskih testova.
Kako nam govori doktor Zaim Jatić, šef službe porodične medicine u JU Dom zdravlja KS, svako ubrzanje testiranja je velika pomoć za sve građane, a potom i zdravstvene radnike.
"U medicini je krucijalno da što prije dobijemo dijagnostiku. Do sada su samo najavljene nove metode i mogućnosti bržeg testiranja. Mi već sada imamo problem jer radimo više testiranja dnevno nego što je moguće uraditi, odnosno više nego naša mikrobiologija može primiti. Zbog toga i dolazi do kašnjenja u dobijanju rezultata testova. Međutim, do nas još nisu stigle zvanične odluke vlade o uvođenju bržih testova", kazao nam je Jatić.
Antigenski testovi se još nisu počeli u značajnoj mjeri koristiti u BiH, a za sada se koriste tek u nekim privatnim laboratorijama, a cijena iznosi oko 60 KM.