Kako je nabavljeno 150.000 testova u FBiH i koja je uloga "Erkone" i "Sono Medicala"
Prvo se pojavila informacija da je kompanija Erkona d.o.o. iz Sarajeva naručitelj i dobavljač testova na koronavirus koji su koštali 4,5 miliona KM. Jučer se pojavila vijest da je u toj nabavci učestvovala i firma "Sono Medical" koja je trebala izvršiti provjeru i instalaciju kineskih respiratora, ali je od tog posla jučer odustala jer je Agencija za javne nabavke izrazila sumnju u legalnost postupka nabavke medicinske opreme čiji su ugovaratelji FUCZ i "Srebrena malina".
Tim povodom kontaktirali smo direktora firme Erkona d.o.o. Sarajevo Boru Mioča koji je za Klix.ba detaljno ispričao kako je došlo do potražnje, nabavke i isporuke 150.000 testova.
Prije svega, vrijedi istaći da se Erkona ne bavi proizvodnjom namještaja, kako je predstavljano u javnosti, već je to kompanija registrovana za promet opreme za kontrolu hrane i lijekova, odnosno sofisticirane opreme (američke kompanije Waters) za rad s farmaceutskim kućama u BiH i Agencijom za lijekove BiH.
"Erkona je nakon prošlogodišnje posjete Južnoj Koreji uspostavila dobre kontakte s Privrednom komorom Južne Koreje, zbog čega je i došlo do ove saradnje. Naime, Erkoni je stigao upit da li ima potrebe i interesa za testove na koronavirus u BiH. Rekao sam da ću provjeriti i zatim poslao ponude. Nakon nekoliko dana sam dobio upit s KCUS-a o kakvom se testu radi, odnosno da pošaljem stručni prospekt. Njima je trebao i test i RNA i brisevi za nos, odnosno kompletan paket testa", govori na početku Mioč.
Iz Južne Koreje je dobio odgovor da se radi o kompletnom paketu.
"Dvadeset trećeg marta zamolio sam Korejce da 'zaključam' od 150.000 do 300.000 testova. Oni su mi rekli da se u tom trenutku posluje po principu 'ko prvi dođe, prvi će i kupiti', jer su imali već narudžbu od 850.000 testova za Indiju. Nakon toga ja provjeravam da li u BiH ima kupca. Šaljem KCUS-u odgovor da mogu sve ponuditi. CEO firme iz Južne Koreje mi javlja da će pomoći BiH s brzom RNA ekstrakcijom kao poklon koji je osigurala Američka privredna komora u BiH", rekao je Mioč.
Poslije toga su uslijedile sve provjere južnokorejske kompanije, dozvola. Stigla je i ponuda - 25,10 KM bez PDV-a i carine po jednom kompletu testa.
"To izađe malo više od 30 KM po testu, s plaćenim dažbinama. Nakon toga dolazi do promjena u sastavu Federalnog štaba civilne zaštite i tada mene kontaktiraju iz FUCZ-a kako bih dostavio oficijelnu ponudu", prisjeća se.
Direktor firme Erkona govori nam da je u tim trenucima cijena tog testa bila "debelo" viša. U Hrvatskoj su testovi plaćani i do 100 eura, a u Srbiji oko 60-70 eura.
"Ja sam garantovao i isporuku. U cijenu od 25,10 KM je bio uključen i transport koji je Južna Koreja, također, poklonila BiH. Treba istaći da su se cijene letova kretale od 200 do milion KM. U svemu je posredovala Američka trgovinska komora u BiH s Vanjskotrgovinskom komorom Južne Koreje sa sjedištem u Zagrebu", kaže Mioč.
Kako dolazi u priču firma Sono Medical?
Iz Agencije za lijekove BiH Mioču su saopćili da je potrebno da uđe u proceduru za uvoz reagensa koji se koriste za koronatestove.
"Ja odgovaram da za to nema vremena, jer procedure traju od mjesec do dva. Tada mi u agenciji govore da postoji drugi način, prema zakonu, a tiče se posredovanja firme koja je registrovana za te reagense. Tada kontaktiram 'Sono Medical' i pravimo ugovor o posredovanju", ispričao je.
Naš sagovornik ističe da je na fakturi kupac Erkona, a uvoznik Sono Medical u ime Erkone.
"Kada su stigli testovi, 7. aprila, ja uplaćujem carinu i PDV i tu je posao završen. Ponavljam, cijeli posao se završio prema zakonu, prema pravilima i bez ikakvih malverzacija s bilo čije strane. Erkona je nosilac ugovora i isporuke, kao i nosilac ugovora između Erkone i Sono Medicala", zaključio je Mioč i dodao da su brzom i efikasnom reakcijom svih koji su učestvovali u procesu nabavke COVID testova stvoreni uslovi da FBiH spremno uđe u borba sa pandemijom.
In view of the current scarcity of tests for the #coronavirus, the Board of Governors of #AmChamBiH, together with its members, actively participated in the #procurement, #transportation and #delivery of 150,000 tests to the #FBIH #Government. pic.twitter.com/6BrPz9oJgC
— AmCham BiH (@AmCham_BiH) April 6, 2020
"Nabavljač i kupac je Erkona d.o.o. Sarajevo i krajnji korisnik je Erkona i on je prodao testove FUCZ-u. Erkona je sklopila ugovor sa Sono medical kao posredničkom agencijom, kao s kolegama, samo u vezi s dozvolom za uvoz. Mi imamo ugovor. To je u opisu mog posla, jer meni u registraciji firme piše 'uvoz i distribucija specifične medicinske opreme i sredstava'", govori Igor Kurjak.
Ističe da je novac iz FUCZ-a otišao prema Erkoni, a Erkona je platila testove iz Južne Koreje.
"Zatim je stigla isporuka s fakturom na firmu Erkona. Erkona je platila i carinu i PDV jer je uvezla testove. Ja da sam primalac platio bih carinu i PDV", dodao je.
Kaže da je firma Erkona imala sve potrebne dozvole osim segmenta za reagense IDV-a.
"Iz Agencije su mu rekli da nađe kolege koji imaju tu dozvolu i da sklopi ugovor. Mi smo napravili ugovor, izvadili dozvole, roba je stigla, ocarinila se i on je platio PDV. Danas se ti testovi koriste", kazao nam je Kurjak.
Na kraju treba istaći da se radi o testovima koje su kupile i Sjedinjene Američke Države, čak 500.000 komada po cijeni od 33 KM po komadu bez RNA i briseva. Testovi su, napomenimo, odobreni od FDA i kao takvi su samo mogli biti i prodani u Ameriku.