Kako riješiti saobraćaj na Vogošćanskoj petlji: Gužve su neizbježna svakodnevnica
Riječ je o dijelu Kantona Sarajevo s putnom komunikacijom sa Zenicom i Tuzlom kao dva veća grada. Osim toga, to je putna komunikacija u transportu ka susjednim zemljama i Vogošćanska petlja je najprometnija u toj komunikaciji.
S obzirom na prethodno navedeno, kao i to da je prema podacima BIHAMK-a u Kantonu Sarajevo prošle godine registrovano 162.560 vozila i s obzirom na neadekvatnu infrastrukturu, onda su poteškoće u saobraćaju neizbježne. Pritom, tu su i vozila kojima ljudi dolaze iz ostalih dijelova Bosne i Hercegovine i inostranstva.
Nekoliko je načina za smanjenje saobraćajnih gužvi, a to se prvenstveno odnosi na razvoj infrastrukture i poboljšanje javnog prijevoza, i to ne samo u Vogošći, već u cijelom Kantonu Sarajevo.
Postojeća infrastruktura na stepen motorizacije u kantonu s više od 400.000 stanovnika nije adekvatna. Nadležni tvrde da će se saobraćaj na području Vogošće rasteretiti izgradnjom Prve transverzale kojom će se ova općina povezati sa centrom Sarajeva. Najveća prepreka u izgradnji ove transverzale su neriješena imovinsko-pravna pitanja na trasi transverzale.
Očekuje se da će se saobraćaj rasteretiti i ponovnim uspostavljanjem trolejbuskog prijevoza do Vogošće. Pretpostavlja se da će se time građani podstaći da manje koriste svoja vozila.
Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo i turska kompanija Yapi Merkezi su prošle sedmice su potpisali ugovor o izvođenju radova za rekonstrukciju trolejbuske mreže do Vogošće. Rekonstrukcija će koštati više od 18 miliona KM, a novac je osiguran kreditom Evropske investicione banke (EIB).