Kako tuzlanska vlast smjenjuje direktore: Neprimjerene ponude, pritisci i trgovina utjecajem
Vlast u Tuzlanskom kantonu nastavila je promjene direktora javnih institucija i preduzeća, a na red je došla i Kantonalna agencija za privatizaciju.
Naime, Vlada Tuzlanskog kantona, a zatim i Kantonalna skupština nedavno su i zvanično smijenile direktora agencije Admira Čavalića, trenutnog člana Stranke za BiH, koji je u razgovoru za Klix.ba pojasnio kako funckoniše djelovanje politike, koje je suprotno načelima Evropske unije, kojoj BiH želi pristupiti.
Imenovanje bez politike
Prije okvirno godinu i po Čavalić je imenovan na poziciju direktora Agencije za privatizaciju TK, bez politike, shodno konkursu koji je raspisan nakon isteka mandata njegovom prethodniku.
Kao stručnjak iz oblasti ekonomije svoj rad u agenciji prvenstveno je bazirao na uštedama, transformaciji institucije u smislu formiranja Ureda za EU integracije, što bi dugoročno riješilo pitanje njenog finansiranja, a prvi put je podnesena i tužba u Beogradu s ciljem zaštite bh. imovine u Srbiji te su u korist agencije dobijeni svi tekući sporovi u vezi s privatizacijom javnih poduzeća.
No, aktuelna vlast, koja je na pozicije došla početkom ove godine, ipak se odlučila za kadrovsku promjenu u agenciji. Izvještaj o radu za prošlu godinu, koji je Čavalić predložio Kantonalnoj vladi, ipak nije prihvaćen, a umjesto primjedbi, prema riječima našeg sagovornika, dokument je odbijen zbog "rasprave", dok su ga zastupnici u Skupštini TK odbili bez ijednog napada/kritike od pozicije ili opozicije.
"Mislim da aktuelnoj vladi, ali i uopšteno vladama u Bosni i Hercegovini, smeta pretjerana transparentnost u radu, po bilo kojem osnovu. Upravo je to bio slučaj s Kantonalnom agencijom za privatizaciju. Aktuelizirao sam temu milionskih tužbi protiv javnih poduzeća u ovom kantonu i agencije, tačnije 34 miliona konvertibilnih maraka, o čemu je i pisao vaš medij. Pored toga, problematizirano je pitanje pasivnih podbilansa – od kantonalne imovine koju koristi politički subjekt predsjednika Aleksandra Vučića pa sve do sumnjivih aktivnosti u vezi s imovinom u Crnoj Gori. Agencija se maksimalno otvorila za javnost, što je vjerovatno zasmetalo određenim političkim krugovima koji su navikli da poslove za svoj račun obavljaju tajno, iza zatvorenih vrata, u kafanama i slično", kaže Čavalić za Klix.ba, navodeći moguće razloge za smjenu.
Pritisci, ponude i niski udarci
O tome da će biti smijenjen aktuelna vlast još ranije je Čavalića obavijestila, zbog čega su uslijedili pritisci, niski udarci, ali i ponude na osnovu kojih je mogao ostati na čelu agencije.
"U posljednja dva mjeseca sam bio izložen brojnim pritiscima, ali i otvorenoj ponudi – da ostanem direktor agencije, a da zauzvrat šutim kao vijećnik u Gradskom vijeću Tuzle. Što se tiče pritisaka, pored direktnih od različitih pojedinaca i interesnih grupacija, možda najljigaviji, u političkom smislu, je bio onaj koji se odnosi na finansijsku blokadu rada agencije. Budžetom planirana, rebalansom potvrđena, u osnovi redovna finansijska tranša za rad agencije je, umjesto u prvom kvartalu ove godine, prebačena tek nakon što sam prestao biti direktor", tvrdi Čavalić.
Navedeno je, kako nastavlja Čavalić, prouzrokovalo dva mjeseca finansijskih problema za Agenciju za privatizaciju TK.
"Zamislite da imamo pojedince i vladu koja je spremna da se igra s 34 miliona KM, nekoliko desetina miliona KM imovine vani i sudbinom jedne institucije, samo zbog ucjena prema jednom čovjeku? Otvoreno mi je navedeno da sredstva neće biti prebačena dok ne dam ostavku na mjesto direktora. Zbog toga sam i naveo na Skupštini TK da smijene mene, direktora, a da ne diraju instituciju. To se kosi s osnovnim načelima institucionalne ekonomije i vjerovatno je to razlog zašto nemamo prosperiteta. Negdje sam naveo da je ovo bio klasičan primjer institucionalne blokade, kao da su studiju slučaja pisali Daron Acemoglu i James Robinson, autori popularne knjige 'Zašto nacije propadaju'", nastavlja Čavalić.
Ovakvom igrom, koja nije strana na političkoj pozornici TK, Čavalić smatra da je nanesena izuzetna šteta po pitanju stabilnosti institucije na čijem se čelu nalazio.
"To se ne smije raditi. Direktori su nebitni, budu i prođu, neko ostavi dobar trag, neko loš, međutim, naše institucije treba da budu svetinje ako želimo dugoročni prosperitet ekonomije i društva. Nažalost, upravo je agencija bila predmet ucjena prema meni, što je nedopustivo. Posebno me brine budućnost ove institucije i to prije svega zbog meni poznatih motiva preuzimanja iste od mračnih politika. U pozadini čitave priče o smjeni imate jednu interesnu grupaciju koja za svoj račun koristi javne resurse Tuzle i Tuzlanskog kantona. Kako bi ostvarili vlastite ciljeve, spremni su na sve", kazuje nam Čavalić.
Postavljanje podobnih, a ne sposobnih matrica je po kojoj političari i u Tuzlanskom kantonu djeluju. Govoreći o situaciji u kojoj se našao, Čavalić navodi da lično slijedi talebovsku filozofiju antifragilnosti.
"Shodno tome sam uvjeren da će me ova smjena politički i moralno ojačati. Dokazao sam sebi i pokazao drugima da me ne mogu politički kupiti, odnosno uštutkati, a kada su posrijedi istina i prave vrijednosti. Da parafraziram Jordana Petersona, istina je nešto vrijedno borbe i življenja. Smjenu, odnosno dvomjesečne pritiske gledam kao jedan politički izazov, tačnije test za mene lično. Tako da se iskreno zahvaljujem svima onima koji su učestvovali u mojoj smjeni, naročito onima s kojima imam veoma korektne odnose, ali i predstavnicima mračnih politika. Ko zna zašto je to dobro", kaže Čavalić.
"Politika se svela na trgovinu utjecajem"
Za politiku kaže da se nažalost svela na trgovinu utjecajem, odnosno odnos štap/mrkva za učesnike. Ističe da je mali broj onih koji "prežive" takve odnose.
"Meni je najbitnije da sam 'čist'. Niko nije imao primjedbu na izvještaj o radu agencije, jednostavno nije bilo dovoljno ruku za prihvatanje istog. Također, direktor nisam postao smjenom prethodnika i nekim mutnim radnjama, već dolaskom na čelo agencije putem javnog konkursa, a nakon isteka mandata prethodnika na ovoj poziciji. Obraz je bitan i valja ga čuvati, koliko god da je politika prljava. Vlade budu i prođu", poručuje naš sagovornik.
Bosna i Hercegovina teži ka ulasku u Evropsku uniju, a da bismo pristupili toj zajednici, potrebno je izvršiti brojne reforme, među kojima je i ona u vezi s politikom.
"Sasvim je uredu da određena politika preuzima neke ključne pozicije s ciljem pokazivanja progresivne ili retrogradne promjene u društvu. Međutim, tri stvari nisu dobre i treba ih mijenjati – prije svega institucije ne smiju da budu cijena smjena i treba da zadrže maksimalnu neutralnost u radu, ne smije se kadrirati politički i treća stvar - potrebno je smjene raditi u skladu sa zakonom ili barem zakon prilagoditi kako bi smjene bile zakonite. Vlasti prave greške po pitanju navedenog, što nas dugoročno skupo košta", smatra Čavalić.
Nakon smjene Čavalić je dobio podršku, kako od prijatelja i poznanika, tako i od predstavnika međunarodne zajednice. Kako nam kaže, sada je moguće da će krenuti u određenu pravnu bitku, ali prije svega u vezi s utvrđivanjem nepravilnosti pri smjeni.
Pred kraj kaže da bi najveću satisfakciju imao kada bi se kaznili oni koji su blokirali rad Kantonalne agencije za privatizaciju, kao institucije od značaja za TK. Kako poručuje, sve ostalo je sporedno, zaključivši da sada ima više vremena da se posveti Gradskom vijeću Tuzle i dekonstrukciji lokalne mitologije te rješavanju nagomilanih problema tuzlanskog javnog sektora.