Molitva
23

Kardinal Puljić predvodio misu u Sarajevskoj katedrali za sve preminule od koronavirusa

B. R.
Misa u sarajevskoj Katedrali za preminule od korone (Foto: Biskupska konferencije BiH)
Misa u sarajevskoj Katedrali za preminule od korone (Foto: Biskupska konferencija BiH)
U sarajevskoj katedrali Srca Isusova kardinal Vinko Puljić predvodio je večeras misu za sve preminule od koronavirusa u Evropi, te posebno u Bosni i Hercegovini.

Kako su saopćili iz Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, uvodeći u Misno slavlje kardinal Puljić je pozdravio sve prisutne u katedrali i sve one koji su se duhom ujedinili u molitvi preko valova Radio Marije Bosne i Hercegovine.

Ukazao je da su se članice Vijeća evropskih biskupskih konferencija, kojih ukupno ima 39, rasporedile tako da se u svakoj zemlji jednog korizmenog dana osim nedjelje slavi Sveta misa za sve preminule u Evropi.

Istakao je da je Bosna i Hercegovina na redu upravo ove subote, pa je odredio da tokom ove Svete mise u znak solidarnosti posebno mole za sve preminule u Evropi i posebno u Bosni i Hercegovini od pandemije, ali i od drugih bolesti.

"Bolest koju ne treba uzimati olako"

Na početku propovijedi kardinal Puljić kazao je da mole za žrtve pandemije koronavirusa u Evropi koje su tako brojne da se, kako je rekao, čovjek zgrozi slušajući svakoga dana broj mrtvih.

"Hvala Bogu da se taj broj u posljednje vrijeme smanjio. Međutim, to je potresan trenutak. Istina je da se umire i od drugih bolesti: srčanih bolesti, raka, ali te druge bolesti nisu tako zarazne", kazao je kardinal Puljić dodajući da koronavirus u čovjekovom tijelu razara ona mjesta koja su već načeta te uzrokuje smrt.

Kardinal Vinko Puljić (Foto: Biskupska konferencija BiH)
Kardinal Vinko Puljić (Foto: Biskupska konferencija BiH)

Naglasio je da tu bolest ne treba uzimati olako napominjući da ima osoba koje u javnosti iznose neozbiljne komentare i floskule.

"Riječ je o ozbiljnoj, zaraznoj bolesti koja odnosi živote, pa su brojne porodice u teškoj boli doživjele gubitak svojih najbližih", napomenuo je vrhbosanski nadbiskup.

Posebna zahvalnost medicinskim radnicima

Podsjetio je da u bolnici postoje ograničenja kada je riječ o oboljelima od koronavirusa, potaknuo je sve koji slute da su zaraženi da se ispovjede i pričeste kako bi se kasnije u bolnici mogli u miru prepustiti ljekarskoj brizi.

"Nisu umirali samo pacijenti nego i ljekari", izjavio je vrhbosanski nadbiskup i dodao je da su među stotinama hiljada preminulih u Evropi i brojni svećenici, redovnici i redovnice posebno u zemljama jako zahvaćenim ovom pandemijom.

"Danas molimo za sve njihove duše da im Bog bude milostiv", kazao je pastir Crkve vrhbosanske te potaknuo na molitvu posebno za one katolike koji nisu imali priliku primiti sakramente ispovjedi, pričesti i bolesničkog pomazanja prije svoje smrti da im Bog grijehe otpusti te im dopusti zakoračiti u vječnost.

Misa u sarajevskoj Katedrali za preminule od korone (Foto: Biskupska konferencije BiH)
Misa u sarajevskoj Katedrali za preminule od korone (Foto: Biskupska konferencije BiH)

"Želimo na poseban način moliti za one koji su bili žrtve pandemije služeći bolesnicima, a to su svećenici i medicinski radnici. Brojni su umrli služeći bolesnicima. Neka im Bog bude nagrada za svu tu žrtvu koju su pokazali služeći bolesnima. Veliko je herojstvo što u tim teškim trenucima nisu ostavili ljude nego su ih zbrinuli. Ova pandemija treba nas odgojiti za solidarnost sa živima i s pokojnima moleći za njih. Zato i ova Sveta misa, koja je jedna od brojnih prikazanih za žrtve koronavirusa, jest izraz solidarnosti i blizine s onima koji su ožalošćeni i želja da još više kroz molitvu budemo solidarni s pokojnima moleći da što prije ugledaju Božje lice i da ih Božje milosrđe zagrli. I mi u Bosni i Hercegovini pridružili smo se molitvi za pokojne od koronavirusa u Evropi", rekao je kardinal Puljić.

Poziv na ozbiljnost i odgovornost, ali i na suprotstavljanje strahu

Ponovio je da pandemiju ne treba uzimati olako. Kardinal Puljić je istakao da, s druge strane, ne treba stvoriti blokadu straha koja kroz brojne informacije putem medija blokira mnoge ljude.

"Trebamo biti ozbiljni i odgovorni, ali ne smijemo dozvoliti da strah blokira našu komunikaciju. Ako se ne možemo rukovati, doći i susresti jedni druge, možemo sačuvati komunikaciju koja je danas, Bogu hvala, moguća na mnoge načine", rekao je kardinal Puljić te ispričao zgodu iz prvih sedmica pandemije početkom prošle godine kada su bile stroge mjere.

Misa u sarajevskoj Katedrali za preminule od korone (Foto: Biskupska konferencije BiH)
Misa u sarajevskoj Katedrali za preminule od korone (Foto: Biskupska konferencije BiH)

Naime, župnik je telefonski nazvao jednog župljanina koji je prestao ići u crkvu. Na upit iznenađenog župljanina, zašto zove, župnik mu je odgovorio da želi samo upitati kako je.

"Baš si zbunio ovim pozivom", odgovorio je župljanin.

"Često izrazi blizine zbunjuju ljude", kazao je propovjednik ističući potrebu da uprkos mjerama ljudi moraju gajiti međusobnu blizinu i komunikaciju.

Poziv vjernicima

Na kraju propovijedi kardinal Puljić je poručio je da je u danima provedenim u bolnici i liječenja od koronavirusa i sam iskusio nemogućnost dolaska u posjetu te još jednom potaknuo da svi koji osjete simptome zaraze na vrijeme pozovu svećenika da ih opremi svetim sakramentima.

"Moramo sačuvati slobodu duha i zdrave kriterije kršćanske komunikacije i istinske solidarnosti jednih s drugima", izjavio je vrhbosanski nadbiskup upućujući molitvu Kristu Gospodinu koji je došao na svijet radi grešnika - "uđe u čovjekovu bolesnu stvarnost, sačuva ih od zla, oslobodi ih od straha i učini ih plemenitima i solidarnima u svim iskušenjima".

U Molitvi vjernika molilo se za papu Franju, za porodice pogođene smrću njihovih najbližih, za mlade, za pastire Crkve, za ljude u politici, ljekare, medicinske sestre, volontere i za sve koji, kako su saopćili, nesebično ugrađuju sebe da se nadvlada snaga zla te za sve preminule od pandemije koronavirusa u Evropi i posebno u Bosni i Hercegovini.

Ciklus Misnih slavlja u Evropi

U misi su asistirali bogoslovi Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa, a liturgijsko pjevanje animirao je Katedralni mješoviti zbor "Josip Štadler" pod ravnanjem velečasnog Marka Stanušića.

Misa u sarajevskoj Katedrali za preminule od korone (Foto: Biskupska konferencije BiH)
Misa u sarajevskoj Katedrali za preminule od korone (Foto: Biskupska konferencije BiH)

Tokom ove korizme 2021. godine slavi se svakog dana u svakoj zemlji, osim nedjelje, naizmjence Svete mise za preminule od koronavirusa u Evropi. Tako su na Čistu srijedu (Pepelnica), 17. februara prve na redu bile Albanska i Austrijska biskupska konferencija.

Ciklus Misnih slavlja za žrtve koronavirusa u Evropi završit će na Veliki četvrtak, 1. aprila u sjedištu CCEE-a u švicarskom gradu San Gallenu, saopćili su iz Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine.