Kasumović tvrdi da nijedan dom zdravlja u FBiH ne posjeduje legalno nabavljen kisik
Uz Kasumovića danas su se medijima na konferenciji za medije obratili u svojstvu Skupštine JU "Dom zdravlja" Zenica predsjedavajući Gradskog vijeća Zenica Mirza Husetić, menadžment i članovi Upravnog odbora Javne ustanove "Dom zdravlja" Zenica.
Kasumović je na početku konferencije kazao da je aferu o kisiku u Zenici preko javnih servisa plasirala SDA te da nijedan Dom zdravlja u Federaciji BiH legalno ne nabavlja medicinski kisik koji je lijek te da je to problem u Zenici samo gdje je ponižena SDA.
"Agencija za lijekove već sedmi dan ne može odgovoriti na naše pitanje da li iko ima dozvolu za distribuciju kisika primarnoj zdravstvenoj zaštiti. U Messerovoj dozvoli piše da se lijek izdaje uz recept u sekundarnoj i tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti. Za ovo su odgovorna federalna i kantonalna ministarstva koja su morala davno", kazao je Kasumović nakon čega je obrazložio aktivnosti koje su realizovane u Domu zdravlja, a koje se odnose na povlačenje boca u zasebne prostorije te usmena opomena zdravstvenih inspektora da ne koriste kisik Istrabenz plini iz Breze.
"Postavljam pitanje i tužilaštvu i ministarstvu zdravlja i inspekciji ko će biti kriv, a ovo je šesti dan i niko nije umro hvala Bogu, ko će odgovarati, ako se to desi? JU Dom zdravlja te boce mora imati u kolima Hitne pomoći i u Domovima zdravlja. Ko će odgovarati za stvaranje afera? Pitam tužilaštvo ZDK šta su radili proteklih deset godina kada je u Zenici bilo toliko afera, a nisu podnesene krivične prijave?", pitao je Kasumović te naveo slučajeve Krivaje, Zenicatransa, Apoteka Zenica, NK Čelik, Cimos...
Ističe da je sadašnja direktorica Doma zdravlja Zenica, odnosno, njegova supruga, Mersija Kasumović, kisik od Istrabenz plini nabavila nakon samo mjesec dana na poslu te da je naslijedila praksu ranijeg menadžmenta.
Naglasio je da sve i jedan Dom zdravlja kisik nabavlja nezakonito i da niko nema dozvolu te da je samo u Zenici zabranjeno korištenje ovog kisika.
Mersija Kasumović je kazala da su od Istrabenz plini dobili certifikat u kojem je čistoća kisika 99,9 posto te da su iz medija saznali da ova firma ne posjeduje dozvole Agencije za lijekove BiH za distribuciju i proizvodnju medicinskog plina - kisika.
"Hitna služba ne može pružiti prvu pomoć jer nemaju kisik i pitamo ko želi pobiti građane Zenice? Krajnji korisnik je pacijent i može se desiti smrtni slučaj, ko će biti kriv?", pita Mersija Kasumović.
Ističe da im je rečeno da kisik mogu nabaviti samo od ovlaštenog proizvođača/distributera koji ima dozvole, u ovom slučaju Messer koji kisik isporučuje samo sekundarnim i tercijarnim nivoima zdravstvene zaštite.
"Da neko ne bi preminuo u Hitnoj pomoći, na putu u sanitetu, mi smo se obratili Kantonalnoj bolnici Zenica da nam posude par boca da možemo imati u Hitnoj pomoći i Covid ambulanti i Covid vozilu da neko ne bi umro do Doma zdravlja. Zakazali su ministarstva zdravlja što nisu pronašli rješenja za primarnu zdravstvenu zaštitu kako da se snabdijevaju medicinskim kisikom od ovlaštenih proizvođača/distributera", pojašnjava direktorica Kasumović.
Ističe da su 1. oktobra tražili hitni odgovor od Agencije i ministarstva zdravstva, da su urgenciju poslali i 4. oktobra, a odgovor od agencije je stigao danas tokom konferencije za medije na kojoj je potvrđeno da se kisik iz sekundardnog i tercijarnog nivoa zaštite sa stručnog gledišta može koristiti i u primarnim zdravstvenim ustanovama te da je Krajinagroup 30. septembra dobila dozvolu za promet lijekova na veliko.
"Nažalost institucije sistema to trebaju riješiti. Imate 11 ministarstava zdravlja koji trebaju propisivati koju njegu trebaju pružati domovi zdravlja, to neće raditi sam dom zdravlja. Gradovi su osnivači, ali neko sada treba vidjeti ko je kriv za ovu situaciju", dodao je gradonačelnik Kasumović.
Predsjednik Skupštine JU Dom zdravlja Zenica Mirza Husetić je narodski objasnio da se boce s kisikom koje su dobili od Kantonalne bolnice Zenica (op.a. kisik Messera) ne mogu koristiti do bolničke kapije, ali od kapije da mogu.
"Tražili smo hitno očitovanje kako bismo riješili ovu krizu i zakazali hitnu sjednicu na temu Dom zdravlja", kazao je Husetić.
Priča o medicinskom plinu - kisiku u Zenici uslijedila nakon objave da je ova zdravstvena ustanova medicinski plin - kisik nabavljala od firme Istrabenz plini koja u Agenciji za lijekove BiH nije registrovana ni za proizvodnju niti distribuciju medicinskih lijekova.