Kemal Ademović: Ne mogu potpuno vjerovati u ono što govori Konaković
"Da nije bilo blokade imali smo onda dva naredna koraka - da vidimo da li bi taj HDZ zaista podržao jedan takav nakaradan ustavni prijedlog. Mislim da bi on pao već na samom Domu naroda i to su bila moja očekivanja", kazao je ranije Konaković.
Njegov stranački kolega Ademović je nakon hitne sjednice Doma naroda, održane danas u Sarajevu, odgovorio Konakoviću, rekavši kako "nema uvjerenja da će Predstavnički dom odbaciti taj zakon."
"Međutim, ja ne mogu u potpunosti da vjerujem u to. Bošnjaci su najugroženija kategorija u Bosni i Hercegovini i oni moraju ostvariti jedinstvo po nekim ključnim tačkama, važnim za opstanak ove države i Bošnjaka", rekao je Ademović nakon sjednice.
Pridružio mu se i delegat Džemal Smajić (SBiH), koji je imao slično izlaganje na press konferenciji.
"Glavni megafon Trojke Konaković treba da nam donese potpise svih zastupnika Predstavničkog doma da ukoliko prođe ovaj zakon u Domu naroda, da će on biti u ovom tijelu oboren", rekao je Smajić.
Podsjetimo, zbog ovog prijedloga je državni Dom naroda blokiran već mjesecima, uz nekoliko pauza gdje su delegati Kluba Bošnjaka dolazili na hitne sjednice zbog zakona važnih za put BiH ka članstvu u Evropskoj uniji, kao i zbog usvajanja budžeta. Nešković je u martu ove godine pred delegate donio prijedlog izmjena Zakona o Ustavnom sudu BiH, uz podršku svojih kolega iz Kluba Srba.
Prema ovim izmjenama, Ustavni sud bi formiralo devet sudija, šest iz Federacije BiH, te tri iz Republike Srpske. Sudije koje imenuje predsjednik Evropskog suda za ljudska prava više ne bi bile dio ove institucije.
Također, kao i u okviru drugih državnih institucija, za sve odluke bi morala postojati opća i entitetska većina, odnosno odluke se ne bi mogle donositi bez saglasnosti većine sudija iz oba entiteta.
Kako su istakli delegati iz Kluba Bošnjaka, radi se o neustavnom prijedlogu. Na sjednici koja je počela u martu, a koja se nikada nije završila, delegati iz Kluba Srba i Kluba Hrvata su glasali za dodavanje ovog prijedloga na dnevni red sjednice, zbog čega su delegati iz Kluba Bošnjaka napustili sjednicu.
Delegati iz Kluba Hrvata, a posebno oni iz HDZ-a, naveli su da se zakon treba uvrstiti na dnevni red, samo kako bi se mogao srušiti. Iz Kluba Bošnjaka to objašnjenje nisu htjeli prihvatiti, smatrajući kako neustavni prijedlozi ne bi trebali biti predmet rasprave među delegatima.
Svaki pokušaj nastavljanja sjednice propao je zbog nedostatka kvoruma, a iz Kluba Bošnjaka su tražili da se povuče ova tačka dnevnog reda kako bi se nastavio rad ove institucije.
Važno je reći i da je Ambasada SAD-a u BiH kritikovala delegate iz Kluba Bošnjaka zbog, kako su je oni nazvali, "blokada" i rekli da se o zakonu treba glasati, kako bi se isti srušio i kako bi se moglo nastaviti s radom u Domu naroda.