"Ministri dobili zadatak"
69

Kešo o rješenju za Viaduct: Pokušava se uspostaviti model za uzimanje kredita koje bi otplaćivali svi u BiH

Piše: N. V.
Foto: I. L./Klix.ba
Foto: I. L./Klix.ba
Zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine Safet Kešo je nakon sjednice Komisije za borbu protiv korupcije komentarisao predloženo rješenje za isplatu duga slovenskoj firmi Viaduct, ocijenivši ga kao pokušaj uspostavljanja modela za samovoljno trošenje narodnog novca.
Inače, BiH je izgubila arbitražni postupak zbog ugovora koji je Vlada RS-a sklopila s firmom Viaduct u iznosu od 55 miliona eura. S obzirom na to da se zbog kamata ovaj iznos svaki dan povećava i da BHANSA ima problema zbog ovog duga, potrebno je i hitno rješenje za isplatu.

Ministar finansija Srđan Amidžić je predložio rješenje prema kojem bi dug isplatila BHANSA, koja nema nikakvu povezanost s ovim slučajem, a da im to zatim bude isplaćeno iz državne kase. Osim što BHANSA ne želi isplaćivati tuđi dug, problematična je i ideja da se iz državnog budžeta vraća dug koji je napravio RS.

Kešo također ističe da bi se ovakvim rješenjem otvorio prostor da bilo ko krene trošiti narodni novac onako kako želi, a da na kraju ne ispaštaju za to. Na pitanje da li je ovo "finansijsko rušenje BiH", Kešo odgovara potvrdno.

"Izgleda kao da su ministri SNSD-a dobili zadatak da i oni sa svoje adrese nanesu dodatne udare BiH i štetu svim građanima BiH. Mislim da je u pitanju pokušaj uhodavanja jednog modela po kojem će neko uzimati kredite, traćiti narodni novac kako mu padne na pamet, a onda poslije te račune ispostavljati svim građanima BiH i onima koji nisu ni luk jeli ni luk mirisali", kazao je Kešo.

On vjeruje da rješenje postoji i da ga je potrebno pronaći hitno.

Zastupnica Ermina Dizdarević Salkičević pak ističe da ima neke ideje o tome kako treba riješiti ovaj problem i da to svakako nije ovo što je predloženo. Ističe potrebu za sistemskim rješavanjem s obzirom na to da će u budućnosti biti sve više ovakvih i težih slučajeva.

Branislav Borenović je također prokomentarisao ovaj problem, ističući da je to "razlog više zašto ova vlast nema pozitivnu ocjenu". Također vjeruje da bi se i ovo moglo naći na sjednici Komisije za borbu protiv korupcije.

"To pitanje je sigurno sada aktuelno, mnoga pitanja dolaze na dnevni red, mislim da se to mora rješavati. Moguće da ćemo o tome razgovarati jer imam osjećaj da i tu ima neka koruptivna podloga, gdje god je milion, pet, 10 ili 100 miliona KM, odmah se postavlja pitanja da li ima veze s nekom korupcijom ili neodgovornim ponašanjem političara koji su nas doveli do toga da trpimo ogromne finansijske posljedice", kazao je Borenović.

Inače, u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je održana sjednica Komisije za borbu protiv korupcije koja je sastavila izvještaj o kupovini zgrade u Banjoj Luci za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje (UIO). Dat je rok od sedam dana da se javna nabavka za kupovinu te zgrade poništi.