Ko će Rusima položiti račune: RS želi klirinški novac, a ne želi plaćati ratni dug za gas
"Činjenično, Bosna i Hercegovina je jedina zemlja bivše Jugoslavije koja će klirinški dug naplatiti u novcu, ali isto tako smo jedina zemlja bivše Jugoslavije koja nije regulisala pitanje duga za isporučeni prirodni gas tokom rata. Sve ovo vrijeme smo upozoravali da je u međusobnim pregovorima po pitanju nabavke gasa za BiH pitanje kliringa Gazprom uvijek povezivano za rješavanje ratnog duga za gas. Istovremeno, svih ovih godina Republika Srpska ne želi učestvovati u rješavanju ratnog duga za gas, a istovremeno bi crpila sva prava iz priliva ostvarenog po osnovu kliringa", piše u saopćenju za javnost.
Dalje se navodi da sve posljedice eventualnog zahtjeva (sasvim realnog) da se pitanje ratnog duga riješi na isti način kao i pitanje kliringa (isplata u novcu) je realna opcija, ali ta opcija kao i do sada može biti samo na štetu potrošača prirodnog gasa u FBiH.
"Namjera BH-Gasa nije da svim upozorenjima i objašnjenjima koja smo davali u prethodnom periodu stvara nepovoljnu sliku o bilo kojem subjektu u ovom procesu, ali nam je dužnost da prikažemo moguću opciju koja se prema izjavama zvaničnika iz Ruske Federacije može i desiti", dodaju iz BH-Gasa.
Naglašavaju da pored neriješenog ratnog duga za gas, izgradnje CNG postrojenja i transportnog odvojka prema Bijeljini, zakonskog rješenja MVTEO-a koje uopće nije usklađeno sa III Energetskim paketom EZ može dovesti gasno tržište u FBiH/BiH u takvu situaciju da potrošači na kraju transportnog sistema mogu u zimskim mjesecima biti ograničeni u isporukama prirodnog gasa.
"Ponovo naglašavamo da je Grad Sarajevo najveći potrošač prirodnog gasa u FBiH i da sve gore navedeno može dovesti do nepovoljnog položaja potrošača u Sarajevu u odnosu na ostale potrošače u BiH, a ovdje posebno mislimo na cijene prirodnog gasa, čime bi se dovela u pitanje i potrošnja prirodnog gasa u Kantonu Sarajevo. Prirodni gas mora biti jednako dostupan svim potrošačima u BiH na istim principima i po istim pravilima, a ne da se Gradu Sarajevu samo nameću obaveze (npr. 5 USD), a da potrošači u Republici Srpskoj budu oslobođeni toga", piše u saopćenju.
BH-Gas ističe da nije poznato da li neko ima namjeru da svim ovim aktivnostima izbaci s tržišta gasa federalne kompanije Energoinvest i BH-Gas, ali njima je poznato da se radi o poslovima koji se mjere u stotinama miliona KM, za razliku od proklamovanog tržišta krompira i mlijeka.