Bliži se sječa kadrova
22

Ko ispunjava uslove za nove direktore policijsko-sigurnosnih agencija, a ko ne

D. Be.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Na narednoj sjednici Vijeća ministara BiH koja bi se trebala održati u četvrtak počet će sječa kadrova SDA, SDS-a i PDP-a. Tako će nova vlast koju predvode proširena Trojka, SNSD i HDZ i praktično početi svoje djelovanje.

U masi agencija i institucija, javnosti su najinteresantnije policijske agencije gdje je od ranije poznata raspodjela fotelja.

Proširenoj Trojki pripada OSA i Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, SNSD-u SIPA i Služba za poslove sa strancima, a HDZ-u Granična policija.

Što se tiče SIPA-e, tu neće biti promjena i Darko Ćulum će nastaviti obavljati svoju funkciju do kraja mandata. No, zato je mnogo interesantnije u borbi za fotelju Službe za poslove sa strancima gdje ima više zainteresovanih. To su aktuelni direktor Slobodan Ujić koji vjerovatno nema šanse samo zato jer je blizak SDS-u, ali zato ima njegov trenutni zamjenik Rade Kovač koji je blizak SNSD-u.

I jedan i drugi ispunjavaju zakonske uslove za razliku od Žarka Lakete, također kandidatu bliskom jednoj SNSD-ovoj struji, koji ne ispunjava tri uslova.

Naime kandidat za direktora mora imati, između ostalog, najmanje pet godina radnog iskustva od čega tri na poslovima vezanima za kretanje i boravak stranaca. Također, kandidat za direktora Službe ne može biti neko kome je izrečena pravosnažna kazna zatvora za krivično djelo, a i mora posjedovati dozvolu za pristup tajnim podacima sa oznakom "vrlo tajno".

Laketa, aktuelni savjetnik ministra Staše Košarca, je u novembru 2001. osuđen na četiri mjeseca zatvora, uslovno na godinu dana, za zloupotrebu službenog položaja, ne posjeduje dozvolu za pristup "vrlo tajno" podacima i nije radio na poslovima u vezi sa kretanjem i boravkom stranaca u BiH.

To znači da bi njegova kandidatura u startu mogla biti odbijena, a sva odgovornost za imenovanje će očigledno biti na ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću.

To kaže i Zakon o ministarskim i drugim imenovanjima koji navodi da odgovornoi javni službenik ima konačnu odgovornost da osigura da se sva imenovanja izvrše u skladu s odredbama zakona kao i da osigura da se nijedno konačno imenovanje ne izvrši ukoliko nisu primijenjene odredbe ovog zakona.

O tome je čak i inspektorat obavijestio Vijeće ministara BIH u skladu s dopisom Generalnog sekretarijata.

Zakonom o zaštiti tajnih podataka je predviđeno da se za sva lica koja se prijavljuju za rad na radno mjesto na kojem se proizvode tajni podaci, u organu koji se bavi obavještajnim ili pitanjima iz oblasti odbrane i sigurnosti vrše sigurnosne provjere u skladu s postupkom za izdavanje dozvole za pristup tajnim podacima. Naime, trenutno važećom odlukom za direktora Službe za poslove sa strancima predviđen je pristup tajnim podacima stepena Vrlo tajno", a predviđeno je i da se sigurnosne provjere za lica koje konkurišu za to radno mjesto okončaju prije imenovanja odnosno prijema u radni odnos.

Što se tiče HDZ-a, njima pripada direktorska pozicija Granične policije BiH, a na tu poziciju bi trebao Mirko Kuprešaković.

Osmorka će na mjesto direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH "gurati" komesara sarajevske policije Nusreta Selimovića koji je nedavno podnio ostavku na tu funkciju, dok za direktora OSA-e ima više kandidata, a poznata su imena Almira Džuve i Erduana Kafedžića.

No, Džuvu bi mogao spriječiti Zakon o OSA-i, tačnije član 26 koji kaže da generalni direktor i zamjenik generalnog direktora se imenuju na mandat od četiri godine koji se može obnoviti jedanput. Džuvo je, podsjetit ćemo, funkciju direktora OSA-e obnašao u dva mandata, no pitanje je kako će se tumačiti zakon s obzirom da je nakon drugog mandata napravljen prekid jer je direktorsku funkciju preuzeo Osman Mehmedagić.

Također, procedura imenovanja direktora OSA-e je potpuno drugačija od ostalih, a potrebno je da predsjedavajuća Vijeća ministara BiH predloži jednog kandidata Predsjedništvu BiH koje daje ili ne daje "zeleno svjetlo". Također, sigurnosne procedure i provjere kandidata će oduzeti dosta vremena. Portal Istraga.ba je pisala i o unutarkoalicionom sukobu unutar proširene Trojke jer su jedni za Džuvu, a drugi protiv. Također se kao kandidat spominje i Fehmija Sadiković, dugogodišnji službenik OSA-e koji radi na kontraobavještajnim zadacima.

Zbog svega navedenog, Vijeće ministara BiH bi u kratkom roku moglo imenovati nove direktore i zamjenike direktora iz reda Srba i Hrvata, dok će oni iz reda bošnjačkog naroda još malo pričekati.