Ko su sve počasni građani Sarajeva: Ambasadori, novinari, naučnici i humanitarci
Među prvima koji su ponijeli ovu titulu je i Valentin Inzko, koji je 2000. godine, kada je proglašen počasnim građaninom, bio austrijski ambasador u BiH. Iste godine titulu su ponijeli prvi američki ambasador u BiH Viktor Jackovich, novinarka CNN-a Christine Amanpour, zagrebački intelektualac i izdavač Nenad Popović, veliki prijatelj BiH Jean-Claude Carreau te predsjednik Islamske banke za Razvoj Ahmad Mohamed Ali.
Sljedeće godine su kao počasni građani proglašeni Arend d. Lubbers, rektor Grand Valley Univerziteta, ambasador SAD-a u BiH Thomas Miller, te ambasador Egipta u BiH Salah Riyad el-Ashry.
U 2002. su za počasne građane proglašeni Wolfgang Benedek, profesor Franzens Univerziteta u Gracu i Tadeusz Mazowiecki, koji je nakon genocida u Srebrenici podnio ostavku na mjesto Specijalnog izvjestioca UN-a za ljudska prava na području bivše Jugoslavije.
Ambasador Turske u BiH Sükrü Tufan jedini je 2003. proglašen za počasnog građanina, a naredne tri godine niko nije ponio ovo priznanje.
Tek 2006. priznanje je uručeno talijanskom tenoru Luccianu Pavarottiju, aktivistkinji Nataši Kandić i Ottu von Habsburgu.
Nakon jednogodišnje pauze, priznanje je 2008. uručeno Ahmetu Kemalu Baysaku, počasnom konzulu BiH u Turskoj, rukovodiocu Odjeljenja za njegovanje gradskih partnerstava u pobratimskom gradu Friedrichshafenu Klausu Klothu i arhitekti Renzu Pianu. Iste godine počasnim građaninom proglašen je i katalonski političar Pasqual Maragall i Mira.
Američki režiser Bill Carter, gradonačelnik Venecije Massimo Cacciari i počasni konzul BiH u Konji Erçan Uslu počasnim građanima proglašeni su 2009.
U 2010. počasnim građanima proglašeni su aktivistkinja Sonja Biserko, katalonski sportista Juan Maria Tintore, novinar Petar Luković i Francis Bueb koji je u Sarajevu osnovao kulturni centar Andre Malraux.
Bivši francuski predsjednik Jacques Chirac proglašen je počasnim građaninom 2011. godine, a 2012. nikome nije dodijeljeno ovo priznanje.
U 2013. počasnim građanima proglašeni su hrvatski kompozitor, gitarist i aranžer Đelo Jusić, francuski filozof Bernard-Henri Levy te pisac i dopisni član ANU BiH Predrag Matvejević.
Prošle godine je priznanje počasnog građanina Sarajeva uručeno samo Tilmanu Zulchu, osnivaču i doživotnom predsjedniku Društva za ugrožene narode.
Konačno, prije nekoliko dana za počasne građane proglašeni su Manel Vila, uposlenik Gradske uprave Barcelone i promotor fondacije “District 11 - city to city” i novinarka i književnica Florence Hartmann.