Koji su koraci ka UN-ovoj rezoluciji o genocidu u Srebrenici i kako se pokušala zloupotrijebiti Palestina
Kako saznaje portal Klix.ba, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo spomenutoj rezoluciji kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici zvanično bude međunarodnog karaktera, kao što je to obilježavanje holokausta i genocida u Ruandi.
Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN-a "Kultura mira" kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.
S obzirom na prvomajske praznike i predstojeći vikend, to znači da bi rukovodstvo Generalne skupštine to moglo učiniti sljedeće sedmice. Ova činjenica, kao i to da će spomenuta sjednica Vijeća sigurnosti biti 15. maja, govore zašto se rezolucija neće razmatrati prije 15. maja.
Osim toga, kako saznajemo, izbjeglo se da se rezolucija istovremeno razmatra kada i pitanje punopravnog članstva Palestine u UN-u. Naime, oni koji lobiraju protiv usvajanja rezolucije, među kojima je Rusija, željeli su pitanje punopravnog članstva Palestine u UN-u iskoristiti kao argument protiv usvajanja rezolucije. Naime, pokušali su, prvenstveno među muslimanskim državama, rezoluciju predstaviti kao zanemarivanjem palestinskog pitanja i kao dvostrukim standardima pojedinih zemalja s obzirom na izraelski rat u Pojasu Gaze.