Odgovorio je to Alen Šeranić, ministar zdravlja Republike Srpske, na zastupničko pitanje Predraga Kojovića, zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, kojeg je zanimalo kako se ovaj otpad zbrinjava, s obzirom na to da u našoj zemlji ne postoji odgovarajuća spalionica.
"RS je na vrijeme poduzela sve mjere kako bi se medicinskim otpadom upravljalo na zakonom regulisan i ekološki prihvatljiv način, naveo je Šeranić, objasnivši da u ovom bh. entitetu trenutno dva preduzeća - jedno iz Banje Luke i jedno iz Bosanskog Šamca, imaju dozvolu za prikupljanje i tretman infektivnog medicinskog otpada.
"Ona prikupljaju i zbrinjavaju otpad iz javnih zdravstvenih ustanova, iz karantina za smještaj osoba koje su pod sumnjom i osoba kod kojih je dokazano prisustvo krooanvirusa, kao i iz zdravstvenih ustanova koje su u privatnom vlasništvu”, naveo je Šeranić.
Dodao je da bolnice u Bijeljini i Doboju posjeduju vlastite sterilizatore za tretman infektivnog medicinskog otpada. Značajnu ulogu, kako je dodao, ima i Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost.