Koliko su vjerski skupovi u BiH s hiljadama posjetilaca prijetnja za širenje virusa
Snimci iz Međugorja, Podmilačja i Ajvatovice samo su dokaz koliko se zapravo nepoštuju epidemiološke mjere i krizni štabovi koji se mjeseci borbe sa koronavirusom i donose preporuke i naredbe s ciljem sprečavanja širenja virusa koji hara cijelim svijetom. Time se nepoštuju ni mnogi građani BiH koji mjesecima izbjegavaju javna okupljanja, izlaske u ugostiteljske objekte, redovno nose maske i poštuju fizičku distancu.
Na kraju, broj zaraženih najbolje oslikava u kojoj smo fazi borbe s koronom kao i restriktivne mjere koje su nam uveli susjedi poput Hrvatske i Crne Gore.
I dok nadležne epidemiološke službe, zavodi i ministarstva zdravstva upozoravaju na kršenje preporuka poput držanja fizičke distance i nošenja zaštitnih maski, vjerske zajednice u BiH stoje iza skupova koje su okupile veliki broj osoba. Ipak, ističu da su "učinili sve da poštuju preporuke kako bi se zaštitilo zdravlje građana".
No ni preporuke Kriznog štaba FBiH da organizatori reduciraju broj osoba na javnim skupovima, nisu spriječile hiljade vjernika da krenu ka Podmilačju, Međugorju ili Ajvatovici.
Tim povodom pitali smo Islamsku zajednicu u BiH i Vrhbosansku nadbiskupiju kako komentarišu skupove s velikim brojem posjetilaca ako se zna da broj zaraženih konstantno raste.
Fotoreporteri portala Klix.ba svjedočili su da fizičke distance na spomenutim lokacijama gotovo da nije ni bilo, a veoma mali je postotak onih koji su nosili maske i drugu zaštitnu opremu.
"Možemo vas informisati da je Organizacioni odbor "510. Dani Ajvatovice" obavio konsultacije sa nadležnim državnim organima i da je donesena odluka da se organizuje smanjeni broj programskih sadržaja i samo one aktivnosti na kojima je manji broj ljudi, te koje se održavaju na otvorenom, odnosno gdje se mogu ispoštovati mjere nadležnih organa. Sličnih skupova je ovih dana bilo u Srednjobosanskom kantonu, ali i širom BiH i nisu bili u fokusu medija, što ukazuje na selektivno 'interesovanje javnosti' kod nekih medija", naveli su u odgovoru za Klix.ba.
Iz IZ BiH kažu da su tokom jučerašnjeg skupa na Ajvatovici organizatori insistirali na držanju fizičke distance koja je, koliko je to moguće, očuvana i tokom molitve na otvorenom.
"Islamska zajednica u BiH će i dalje insistirati na pridržavanju svih mjera koje propisuju nadležni državni organi iz dubokog uvjerenja da je očuvanje ljudskih života prije svega vjerska obaveza. Svjesni smo da je došlo do opuštanja građana pa i članova Islamske zajednice, te stoga koristimo i ovu priliku da još jednom pozovemo sve nas da pokažemo odgovornost za vlastitio zdravlje i zdravlje naših najmilijih. Za bilo kakve propuste na tom planu ne možemo tražiti opravdanje niti ćemo to činiti."
Iz Vrhbosanske nadbiskupije do trenutka objavljivanja ovog članka nisu odgovorili na naše pitanje.
Ipak, činjenica je da se desetak hiljada hodočasnika iz svih krajeva BiH okupilo u Međugorju 25. juna na centralnoj svečanosti 39. godišnjice Gospinih ukazanja u tom mjestu.
Iako je misno slavlje održano pod otvorenim nebom, zbog velikog broja vjernika bilo je teško držati socijalnu distancu. Zaštitne maske malo ko je nosio. No vjernici s kojima smo razgovarali kazali su kako straha nemaju od koronavirusa.
Treće veliko okupljanje dogodilo se u Podmilačju kod Jajca gdje je održana sveta misa povodom blagdana Svetog Ivana Krstitelja kojem je prisustvovalo blizu 5.000 vjernika.
Događaj koji je ranijih godina okupljao na dvodnevnom obilježavanju više od stotinu hiljada vjernika, ove godine zbog pandemije koronavirusa okupio je ukupno nešto više od 20.000 osoba.
Iako je župnik župe u Podmilačju Filip Karadža za Klix.ba kazao da su morali poduzeti sve mjere opreza za vrijeme pandemije koronavirusa te da ga je iznenadio broj vjernika koji se i ove godine okupio, vjernici nisu specijalno pazili na fizičku distancu i nošenje zaštitnih maski.