Komisija za finansije i budžet raspravlja o povećanju akciza, još uvijek nejasno kako će ko glasati
On se požalio i da parlamentarci ne znaju koji je novi, a koji star tekst zakona s obzirom na to da je Vijeće ministara BiH dostavilo više verzija koje su identične. Istakao je i da povećanje akciza na naftu nije dio Reformske agende za BiH. Bevandu je pitao i postoji li alternativni put s obzirom na to da Vijeće ministara BiH nije dostavilo nikakve prijedloge.
Član komisije Salko Sokolović je rekao da gorivo jeste najjeftinije u BiH, ali da bh. građani imaju i najniže plate, što u prijevodu znači da je postojeća cijena goriva kompatibilna sa životnim standardom.
Članica Komisije Dušanka Majkić (SNSD) rekla je da se Parlamentarna skupština BiH već dugo bavi ovim zakonom i da samo može zamisliti kako je biti u ulozi ministra finansija koji mora iznova objašnjavati jedne te iste stvari. Ona je kazala da je MMF do daljnjeg suspendovao aranžman s BiH.
Majkić je istakla da sva sredstva koja se dobiju od akciza neće ići u budžete institucija, već će ići na izgradnju autoputeva i cesta, što će prema njenim shvatanjima mobilisati i porast broja zaposlenih. Ona se pita i je li rješenje ostati u "tamnom vilajetu", a nadati se kandidatskom statusu naredne godine.
Požalila se i da je licemjerna priča da su protiv građana BiH svi oni koji podržavaju povećanje akciza na naftu pitajući se hoće li vlasti moći pogledat u oči predstavnicima Evropske unije i reći "mi to nismo ispunili". Majkić smatra da je počela predizborna kampanja u BiH i da će predstavnici SNSD-a podržati set zakona.
Član Komisije Damir Bećirović (DF) replicirao je Dušanki Majkić upozoravajući na nedavne analize Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u kojim stoji da je slaba kupovna moć stanovnika RS-a. On je kazao da nije ispravno što se građanima RS-a koji su slabe kupovne moći pokušava uvesti povećanje postojećih nameta.
Bećirović je rekao da usvajanje seta zakona o akcizama jeste pitanje ko će uvesti nove namete građanima BiH ili ko će spriječiti njihovo uvođenje. Argumente koji dolaze iz Vlade FBiH i Vlade RS-a, a koji se odnose na navodno ublažavanje efekata povećanja akciza nazvao je krajnje smiješnim s obzirom na to da je u BiH slobodno tržište naftnih derivata.
Član Komisije Mirsad Isaković (SBB) kazao je da put u Evropu ide preko autocesta i da je zbog toga povećanje akciza na naftu i naftne derivate neophodno. On smatra da je sve trebalo uraditi puno transparentnije u smislu da ministar finansija obrazloži kakvo je stanje. Kako kaže, presudan je napredak države i sprečavanje odlaska mladih ljudi, a prema njegovim riječima, sve će to biti ostvareno povećanjem akciza na naftu, jer će se angažovati 42 djelatnosti u autocestama.
Priznao je da je Vijeće ministara BiH trebalo ozbiljnije pristupiti setu zakona o povećanju akciza. On je kazao da je poljoprivreda na entitetskom nivou i da državni nivo to ne može određivati dodajući da je litar goriva najjeftniji u BiH u poređenju s regionom.
"Ne ide mi u glavu da ovakve stvari ne možemo prihvatit i krenuti dalje u realizaciju", kazao je Isaković.