Komšić, Džaferović i Dodik na samom početku mandata povećali broj savjetnika
Ova odluka koju su u decembru 2018. godine usvojili Željko Komšić, Šefik Džaferović i Milorad Dodik tek sada je otkrivena i to u Izvještaju o finansijskoj reviziji Predsjedništva Bosne i Hercegovine za 2018. godinu.
Nepuni mjesec nakon preuzimanja mandata u Predsjedništvu BiH Komšić, Džaferović i Dodik sjeli su kako bi usvojili pravilnik koji im omogućuje prijem većeg broja zaposlenika u svojim kabinetima.
Naime, Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i zapošljavanju u kabinetima članova Predsjedništva BiH definisano je kako kako svaki kabinet ima šefa kabineta, šest savjetnika, dva saradnika i do pet zaposlenika za obavljanje administrativno-tehničkih poslova.
Ovaj broj savjetnika, saradnika i administrativnog osoblja sasvim je bio dovoljan za normalno funkcionisanje kabineta bivših članova Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, Dragana Čovića i Mladena Ivanić koji nisu povećavali broj zaposlenika u svojim kabinetima.
Međutim, 42 zaposlenika u tri kabineta očito su bila malo Komšiću, Džaferoviću i Dodiku pa su 18. decembra 2018. godine izmijenili Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i zapošljavanju u kabinetima članova Predsjedništva BiH. Izmjenama je broj savjetnika povećan sa šest na deset, broj saradnika sa dva na četiri i broj administrativnog osoblja sa pet na osam.
Ured za reviziju institucija BiH u izvještaju navodi da šefa kabineta i savjetnika članova Predsjedništva BiH, bez javnoga konkursa, imenuje član Predsjedništva BiH, a angažovanja se vrši putem ugovora o radu na određeno vrijeme, ugovora o djelu ili dobrovoljnim angažmanom.
Inače, Željko Komšić i Milorad Dodik već su dostigli rekord kada je riječ o angažovanju savjetnika s obzirom na to da je u njihovim kabinetima, pored šefova kabineta, zaposleno i po deset savjetnika (dakle, maksimum dozvoljen Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i zapošljavanju u kabinetima članova Predsjedništva BiH).
Blagodatima novog pravilnika jedino se nije koristio Šefik Džaferović koji u svom kabinetu ima zaposlenog šefa kabineta i pet savjetnika. Ukoliko se uzmu u obzir iznimno visoke plaće savjetnika u Predsjedništvu BiH može se doći do zaključka kako se angažovanjem manjeg broja savjetnika itekako može uštedjeti novac građana Bosne i Hercegovina.
Pored angažovanja savjetnika, saradnika i administrativnog osoblja članovi Predsjedništva BiH imaju na raspolaganju i angažovanje osoba na ugovoru o djelu. Ured za reviziju institucija BiH već godinama upozorava kako je potrebno preispitati angažovanje osoba na osnovu ugovora o djelu.
Troškovi na temelju ugovora o djelu u Predsjedništvu BiH iz sredstava neposredne potrošnje u 2018. godini iznosili su 300.383 KM i veći su u odnosu na 2017. godinu za 81.357 KM. Tokom godine angažovano je ukupno 90 osoba, a pored toga, za potrebe funkcionisanja oficira za vezu, putem ugovora o djelu isplaćeno je ukupno 101.527 KM.
Posebno je zanimljivo kako su Komšić, Džaferović i Dodik uspjeli u rekordnom vremenu usvojiti Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i zapošljavanju u kabinetima članova Predsjedništva BiH ako se uzme u obzir da se od januara 2019. godine pa sve do jučer (sedam mjeseci) budžet institucija BiH za 2019. godinu "kiselio" u Predsjedništvu BiH.