Rasprava u britanskom parlamentu o situaciji u BiH: Dodikovi potezi su opasni za građane u RS-u

"Ozbiljno osuđujemo secesionističke poteze predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji ozbiljno prijete suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. Ovi potezi su neustavni i opasni, posebno onima koji žive u RS-u za koje on tvrdi da ih štiti. Velika Britanija je potpuno predana Dejtonskom mirovnom sporazumu kao jedna od garanta koja poštuje institucije oba entiteta i koja podržava Bosnu i Hercegovinu kao suverenu i politički nezavisnu državu", rekao je Doughty.
Podsjetio je na sudsku odluku protiv Dodika, donesenu 26. februara, zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.
"Velika Britanija jasno stoji iza Ureda visokog predstavnika, čija pozicija je neupitna, i da odbijanje njegovih nezavisnih odluka urušava vladavinu prava u BiH", dodao je on.
Doughty je također podsjetio i na odluke Narodne skupštine RS, nazivajući ih neustavnim i antidejtonskim, te je dodao da je riječ o ozbiljnoj eskalaciji koja prijeti suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH.
"Kako ubrzava svoje napade na državu, Dodik povećava i mogućnost urušavanja međunarodnog mira i sigurnosti. BiH ima institucije i mehanizme da na to odgovori, a mi podržavamo svaku njegovu reakciju koja bi završila ovu krizu", rekao je te dodao da je na ovu temu razgovarao sa svojim francuskim kolegom Jean-Noëlom Barrotom, te s drugim kolegama iz zemalja Kvinte i Evropske unije.
Na kraju je poručio da Dodikovi potezi ne služe interesima naroda u BiH, "uključujući i u RS-u", te da stanovnici BiH od svojih političara očekuju napredak i reforme, a ne nastavak secesionističkih prijetnji i poteza.
Nakon njegovog obraćanja otvoren je prostor za raspravu, a prvu riječ imala je Priti Patel iz Konzervativne stranke, koja obavlja funkciju ministrice za vanjske poslove "iz sjene", odnosno unutar opozicionog bloka u Velikoj Britaniji.
Ona je naglasila da je Velika Britanija istinski podržavala Bosnu i Hercegovinu u prethodnih nekoliko decenija, te dodala da su Dodikove odluke dovele do "zabrinjavajuće situacije" u našoj zemlji. Na kraju je Doughtyja pitala o konkretnim mjerama koje je Velika Britanija poduzela da pruži pomoć Bosni i Hercegovini tokom ove krize, te kako planira podržati BiH i njene institucije da se ova kriza riješi.
U svom odgovoru, Doughty je rekao da je Velika Britanija radi "veliki diplomatski posao" iza scene, napominjući na sastanke koje su imali predstavnici ove države s zemljama poput SAD-a i članica Evropske unije. Rekao je da Velika Britanija podržavati put Bosne i Hercegovine prema članstvu u NATO-u, te da podržavaju misiju EUFOR-Althea.
Emily Thornberry iz Laburista je naredna govorila o ovoj temi, a na početku je odmah rekla da se "na Zapadnom Balkanu vidi scenario kojeg je Rusija već provodila u Gruziji, Moldaviji, Rumuniji i u baltičkim zemljama."
"To je hibridno ratovanje. Dok je jasno da su se demokratske države udružile kako bi pomogle Ukrajini, da li ministar Doughty smatra da trebamo uraditi više da podržimo države u Istočnoj Evropi, a koje se također nalaze na 'meti' Rusije?", pitala je Thornberry svog stranačkog kolegu, koji je naglasio da je "jasno da u ovim državama postoji ruski maligni uticaj."
Dodao je da se vidi "obrazac u ponašanju koji za cilj ima urušavanje euroatlanskih integracija te da iskoristi nestabilnost i podjele", te je pohvalio rad Thornberry kao "dokaz da britanski parlament jasno radi na podršci za teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine."
Sljedeći se za riječ javio James MacLeary iz stranke Liberalnih demokrata, te je podsjetio da je ovu stranku u jednom trenutku vodio Paddy Ashdown, bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini.
"On je često podsjećao na nestabilnost i krhkost sistema u Bosni i Hercegovini, referirajući se na njegovo vrijeme provedeno u ovoj državi. Iako je dobila više upozorenja, Velika Britanija je ignorisala rad Milorada Dodika na dezintegrisanju BiH, koji je za to imao podršku iz Kremlja. Dodikovi posljednji potezi su pokazivanje otvorenog otpora međunarodnoj zajednici i posljednje u nizu odluka koje podrivaju Dejtonski mirovni sporazum. Jasno je da je Velika Britanija značajno 'popustila' po pitanju Bosne i Hercegovine", rekao je MacLeary.
On je također pitao Doughtyja da li će se Velika Britanija vratiti u program EUFOR-Althea, ali on na to nije direktno odgovorio, rekavši kako je ova država i dalje prisutna kroz NATO trupe u BiH.
Alex Sobel iz stranke Laburista je zatim izrazio "gađenje" što je Dodik, na poziv izraelske vlade, došao na Konferenciju o borbi protiv antisemitizma, podsjećajući da on "aktivno negira da se dogodio genocid u Srebrenici", te je od Doughtyja tražio potvrdu da britanska vlada i dalje stoji iza sudskih presuda po ovom pitanju, što je britanski ministar i potvrdio, podsjećajući da je podsjetio Memorijalni centar Srebrenica te da se ove godine obilježava 30 godina od genocida u ovom gradu.
Na pitanje Marka Pritcharda iz Konzervativne stranke o tome da li je razgovarao s predstavnicima SAD-a po pitanju ruskog malignog uticaja u Bosni i Hercegovini, Doughty je odgovorio da postoji "jedinstvo" u međunarodnoj zajednici o Dodikovim antiustavnim potezima. Također, dodao je da je Velika Britanija "otvorena" za mogućnost saradnje s EU po pitanjima vanjske politike, uključujući i povratak u misiju EUFOR-Althea.
Do kraja diskusije o Bosni i Hercegovini, Doughty je govorio i o integritetu izbornog procesa u našoj zemlji, aktivnostima medija povezanih s ruskim vlastima u Bosni i Hercegovini i u širem regionu, ali i o širim implikacijama krize na cijeli region Zapadnog Balkana.