Krnjić: Veliki privredni sistemi i dalje ne plaćaju doprinose, mali varaju na osnovici
Tako je direktor federalnog Zavoda PIO Zijad Krnjić opisao stanje Fonda PIO na početku nove kalendarske godine.
Kao prioritet u ovoj godini Krnjić ističe finansijsko stabiliziranje Federalnog zavoda PIO i donošenje novog, ali kvalitetnog zakona o PIO.
"Kad je stabilizacija u pitanju navedene cifre zvuče stravično. Međutim, u odnosu na oko 1,88 milijardi KM (koliko smo za penzije isplatili u 2015. godini) gubitak iz te godine je jedva iznad dva posto i u cjelini je, kao i kumulirani deficit, uzrokovan finansijskom nedisciplinom", naglasio je Krnjić.
Upitan koliko prodaja imovine Federalnog zavoda PIO može doprinijeti sanaciji stanja Federalnog zavoda PIO i poboljšanju položaja penzionera, direktor Krnjić naglasio je da "svi prihodi od prodaje imovine direktno idu u sredstva za penzije, a u cjelini su u funkciji finansijske konsolidacije Zavoda“.
"Kolike ćemo prodajne vrijednosti ostvariti vidjet ćemo, to je tržište", naglasio je.
O intenzitetu uplate doprinosa za zaposlenike direktor Krnjić ističe da stanje nije mnogo promijenjeno te da ih veliki privredni sistemi, u državnom vlasništvu, i dalje ne plaćaju. Izmirivanje dugova je označeno kao stvarno rješenje za eliminiranje deficita penzionog fonda.
"Njihove mjesečne obaveze su više od spomenutih dva posto sredstava za isplatu penzija. Mali obveznici i dalje varaju na osnovici, kroz prikazivanje da su isplatili minimalnu platu svima ili većini zaposlenih. Dakle, eto posla za institucije države", poručio je u godišnjem razgovoru za Fenu direktor federalnog Zavoda PIO Zijad Krnjić.
Mišljenja je da će Zavod u prvom polugodištu ove godine znatno opteretiti činjenica da je krajem 2015. godine u Federalnom zavodu PIO, uslijed straha od novih zakonskih rješenja, u kratkom roku zabilježen veliki priliv zahtjeva za prijevremeno penzionisanje, ali smatra da to ipak neće urušiti sistem.
"Slobodnim rječnikom rečeno, pogoršat će likvidnost, ali ipak ćemo isplatiti 12 penzija u ovoj godini. Novi zakon treba, prema ciljevima iz Strategije, primarno da zaustavi porast broja penzionera kroz postepeno pooštravanje uvjeta za penziju i da osigura pravednost u visini penzija međusobno temeljenu na ostvarenim platama i uplaćenim doprinosima", istaknuo je.
Podsjetio je da novo zakonsko rješenje o PIO nije još definitivno završeno i Vladi FBiH predočeno u formi nacrta, a za razliku od postojećeg zakona predviđeno je da neće poznavati kategoriju "prijevremeno penzionisanje“ nego starosne i invalidske penzije.
Prema podacima Federalnog zavoda PIO, u Federaciji BiH ima više od četiri stotine hiljada penzionera, a visina prosječne penzije je oko 366 KM. Najviša penzija iznosi 2.174 KM, zajamčena 434 KM, a najniža 326 KM.