Lagumdžija s Komšićem na panelu u New Yorku: Integrisati BiH u euroatlantske tokove
Lagumdžija je moderirao otvaranje skupa na kojem su govorili dopredsjednici Nizami Ganjavi međunarodnog centra, Ismail Serageldin i Vaira Vike Freiberga, predsjednica Robert F. Kennedy fondacije za ljudska prava Kerry Kennedy i specijalni savjetnik Generalnog Sekretara UN-a, Jeffrey Sachs, te Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
U uvodnom izlaganju na panelu posvećenog novim izazovima za Balkan i novo liderstvo EU, Lagumdžija je stavio akcenat na potrebu da se ključni akteri mobiliziraju na izazove Novog Naratica i Vizije Zapadnog Balkana u skladu sa Agendom 2030 UN samoodrživih razvojnih ciljeva.
“U tom svjetlu EU ima geostrateške razloge da ubrza euroatlantske integrativne procese Zapadnog Balkana, jer u narednoj dekadi će Evropa i Zapadni Balkan doći u istu situaciju. Biti integrisan ili podjeljen u novim sukobima i podjeljenim društvima“, istakao je dr. Lagumdžija.
Na panelu su svoja iskustva i mišljenja razmjenili Zoran Zaev, premijer Sjeverne Makedonije, Ekaterina Zaharieva, zamjenica Premijera i ministra vanjskih poslova Bugarske, Danilo Turk, bivši predsjednik Slovenije i Ivo Josipović, bivši predsjednik Hrvatske.
Sa Kerry Kennedy su dogovoreni naredni koraci saradnje posvećene ljudskim pravima i obrazovanju novih generacija. Ponovni susret sa Nobelovcem Muhamad Yunusom je protekao u razgovoru o vještačkoj inteligenciji i novim tehnologijama te uticaju na samoodrživi razvoj.
Organizovana je i panel diskusija sa Muhamedom Yunusom i Kaliash Satyarhiem, dobitnikom Nobelove nagrade za mir za posvećenost u zaštiti prava djece i njihovih sloboda od izrabljivanja.
Lagumdžija je tokom boravka u New Yorku obavio i niz sastanaka među kojima se izdvaja onaj sa George Papandreouom, predsjednikom Socijalističke internacionale, na kojem je definisan niz koraka i aktivnosti koje se tičuizazova i perspektiva društva zajedničkih vrijednosti u BIH ali i zemljama Zapadnog Balkana.
Lagumdžija je učestvovao u radu Savjeta međunarodnog kongresa za upravljanje vještačkom intelegencijom koji treba da se održi 2020 godine. Kongres treba da okupi predstavnike vlada, poslovne i naučne zajednice te nevladinih organizacija na platformi uspostavljanja globalnih principa i uspostavi institucija u službi razvoja vještačke inteligencije usmjerene na samoodržive razvojne ciljeve i ukupni progres.