Lejla Dragnić: Pronaći humaniji način spriječavanja zaraze među starijima od 65 godina
Jedna od dvoje apelanata bila je Lejla Dragnić, predsjednica Etičkog odbora Naše stranke.
Kako je navela u saopćenju Naše stranke, jedan od razloga da podnese apelaciju bio je osjećaj diskriminacije, ali i činjenica "da smo mi jedna od malog broja zemalja koje su se odlučile za ovakvu mjeru".
"Od početka krize sam poštovala sve preporuke: fizičku distancu, ličnu zaštitu, ali sam čuvala naviku koju imam godinama, a to su šetnje od šest do osam kilometara dnevno. Ove šetnje su izuzetno značajne za moje zdravlje kao i za zdravlje svih ljudi u mojoj životnoj dobi. Pri tome, jasno je da se mnoge osobe kojima nije zabranjeno kretanje ne pridržavaju velikog dijela preporuka Kriznog štaba bez ikakvih posljedica", kazala je Dragnić.
Odlukom suda je, kaže, zadovoljna u dijelu zaključka da su prekršena ljudska prava osoba starijih od 65 i mlađih od 18 godina, kao i da ne postoji proporcionalnost ove mjere i javnog interesa.
"Nisam ni očekivala da naredba bude ukinuta, ali se nadam da će Krizni štab u postupanju po Odluci Ustavnog suda naći humaniji način sprečavanja širenja virusa među starijom populacijom ali i među mladima. Sigurno je da su fizičke aktivnosti i šetnje vrlo značajne i za zdravlje i za imunitet ovih starosnih grupa. Ako odluka Kriznog staba bude da nas puštaju nekoliko puta sedmično na pola sata u blizini stana, samo će dokazati neosjetljivost na potrebe stanovništva i duboko nerazumijevanje ljudskih prava", kazala je Dragnić.
Ona smatra da vlast u vanrednim okolnostima mora imati povjerenje u građane i njihovu odgovornost prema vlastitom zdravlju. Zbog eventualnog nesavjesnog ponašanja pojedinaca, ne mogu se ukidati ljudska prava cijelim populacijskim skupinama.
Iz ove stranke podsjećaju da su, također, i u Skupštini Kantona Sarajevo inicirali ublažavanje ove mjere.