Ministar policije
330

Lukač: Vraćanje nadležnosti bit će politička borba bez upotrebe sile

D. Be.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Ministar unutrašnjih poslova RS-a Dragan Lukač kaže da je u ovom bh. entitetu trenutno u toku borba za povratak nadležnosti, za koje, kako kaže, postoji otpor, ali naglašava da će to biti politička borba.

"Bilo kakva druga, kao na primjer ratna opcija i primjena sile sa bilo koje strane, ne dolazi u obzir. O takvim opcijama uopšte nećemo razgovarati. Mislim da su svi ljudi u Republici Srpskoj u potpunosti uvjereni da policija pripada RS-u i da je to ne samo nadležnost, već mnogo šire kada pričamo o bezbjednosti naših građana, njihove imovine, ali i bezbjednosti RS-a. Da smo ostali bez MUP-a mislim da bi danas izgubili još mnogo pored toga", naglasio je ministar Lukač za RTRS.

On je napomenuo je da je Dejtonskim sporazumom, koji je potpisan na isti dan kada Policija RS-a obilježava svoju slavu, entitetima data veoma široka ovlašćenja koja su u međuvremenu, kako je kazao, pod pritiskom visokog predstavnika i međunarodne zajednice prenesena.

"Bilo je i nekih nadležnosti koje su prenesene i uz saglasnost entiteta. Mnoge od tih nadležnosti koje su prenesene na nivo BiH do sada nisu dale rezultate. Nisu pokazale da smo napredovali ka putu za priključenje EU. Naprotiv, neke su umanjene ili naprosto umrtvljene i od njih niko nema koristi. Možda da su ostale na nivou entiteta dale bolje rezultate", rekao je Lukač.

On je rekao da je u više navrata bilo direktnih prijetnji članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku, kojem, kako je ocijenio, prijete oni koji nisu saglasni sa njegovom namjerom da štiti RS i Srbe.

"On govori svoje mišljenje o politici u BiH. Ima namjeru da štiti Republiku Srpsku i srpski narod, a nekima se to ne sviđa i idu u neke radikalne opcije i prijetnje", rekao je Lukač i dodao da mnoge od tih prijetnji dolaze od građana BiH koji se nalaze u drugim državama sa čijim policijama MUP RS-a kontaktira da bi ih sankcionisala.

On je naglasio da je reforma policije bila želja političkog Sarajeva i dijela međunarodne zajednice ali da je, uprkos tome, sačuvana i podsjetio je da je Republika Srpska nekoliko godina unazad trpjela razne pritiske, kako u BiH tako i izvan nje.

"Očigledno je da se nekom ne sviđa postojanje Republike Srpske iako je ona ustanovljena Dejtonskim sporazumom. Mnogi su činili sve da nestane i da se njena ovlašćenja umanje na razne načine. Međutim, nakon toliko godina mogu da konstatujem da ćemo sljedeće godine obilježiti 30 godina postojanja RS-a. Vrijeme je da svi u BiH shvate da je Republika Srpska činjenica i da nećemo odustati od njenog postojanja", naglasio je ministar.

Lukač je rekao da je Vlada RS-a proteklih godina mnogo radila na opremanju MUP-a, kao i obučavanju svih jedinica, a naročito Specijalne antiterorističke jedinice.

On je naglasio da je Specijalna antiteroristička jedinica na visokom nivou obučenosti i opremljenosti, da se obuka sprovodi u kontinuitetu, te da u tome imaju pomoć i od američke Ambasade.