Majke Srebrenice i Žepe traže proglašenje 9. januara danom žalosti u BiH
Ovaj datum, kako ističu, simbolizira početak najtežih stradanja i zločina na području BiH, uključujući udruženi zločinački poduhvat, genocid i druge oblike teškog kršenja međunarodnog humanitarnog prava.
Podsjetili su činjenicu da je 9. januar 1992. godine proglašena "Republika srpskog naroda Bosne i Hercegovine", što je bio uvod u planove za razbijanje međunarodno priznate države BiH, praćene zločinima koji su ostavili trajne posljedice. Prema njihovim riječima, obilježavanje ovog datuma u Republici Srpskoj predstavlja negiranje presuda međunarodnih i domaćih sudova, kao i dodatnu uvredu za žrtve.
U dostavljenom prijedlogu svim nivoima vlasti, udruženja podsjećaju na pravosnažne presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS), koje jasno potvrđuju da su na teritoriji BiH izvršeni zločini genocida, udruženi zločinački poduhvati i agresija. Također, naglašavaju značaj odluka Ustavnog suda BiH, koji je proglasio neustavnim obilježavanje 9. januara kao Dana Republike Srpske, jer taj datum diskriminira nesrpsko stanovništvo u ovom entitetu.
"Proglašenjem 9. januara danom žalosti odali bismo počast svim žrtvama zločina u BiH i poslali jasnu poruku da nećemo tolerisati historijski revizionizam, glorifikaciju zločinaca i negiranje presuda međunarodnih i domaćih sudova", navodi se u saopćenju.
Udruženja ističu da ovaj prijedlog nije usmjeren protiv bilo kojeg naroda, već protiv zločina i politika koje su dovele do stradanja svih građana BiH. "Svi građani BiH, bez obzira na naciju i vjeru, 9. januara 1992. godine postali su žrtve tadašnje politike podjela i nasilja", dodaju.
Odluka o proglašenju 9. januara danom žalosti bila bi, kako ističu, korak ka očuvanju sjećanja na mračni period bh. historije i podsjetnik na značaj pravde, mira i suživota u Bosni i Hercegovini.