Različiti programi
0

Makarević: Norveška narodna pomoć pomaže BiH od 1993. godine

FENA
Misija Norveške narodne pomoći u Bosni i Hercegovini počela je još 1993. godine, a tokom tih godina pomagali su izbjeglicama, obnovi naselja, razvoju civilnog društva i medija te humanitarnom deminiranju.

Sjedište te organizacije u Oslu posjetio je ambasador BiH u Norveškoj Nedim Makarević koji je podsjetio da je zahvaljujući toj pomoći izgrađeno ili obnovljeno 3.022 različitih objekata u ratom pogođenim područjima čime je osiguran smještaj za više hiljada porodica.

"Regionalni program razvoja civilnog društva i medija Norveške narodne pomoći za jugoistočnu Evropu djelovao je kroz podršku medijima, jačanje uloge žena u politici i rješavanje društvenih konflikata te uspostavljanje veza i dijaloga u Bosni i Hercegovini" kazao je Makarević.

Makarević je poručio da je kroz program Norveške narodne pomoći deminirano 34,72 kvadratnih kilometara u 98 ugroženih naseljenih mjesta što je značajno doprinijelo postkonfliktnom oporavku i razvoju Bosne Hercegovine, .

Generalna direktorica Norveške narodne pomoći Henriette Killi Westhrin je naglasila da će tokom 2020. godine rad te organizacije biti usmjeren na oslobađanje zemljišta zagađenog minama, kasetnom municijom i ostalim eksplozivnim zaostacima iz rata.

Također, najavila je da će njihov rad biti usmjeren na prijenos znanja za poboljšanja operativnog planiranja i operativnu podršku deminerskom bataljonu Oružanih snaga BiH u cilju povećanja njihove učinkovitosti.

Kako je istaknuo Per Haakon Breivik iz te norveške organizacije, u BiH se kontinuirano implementiraju projekti oslobađanja zemljišta zagađenog minama i kasetnom municijom, a aktivnosti su usmjerene na srednje i visoko ugrožene zajednice.

"Norveška narodna pomoć u BiH provodi aktivnosti netehničkog istraživanja, tehničkog izviđanja i čišćenje mina, trajnog obilježavanja minsko sumnjivih područja, uništavanja eksplozivnih sredstava, upozoravanja na opasnost od mina, procjene rizika i utjecaja na ugrožene zajednice", dodao je on.

U partnerstvu s Centrom za uklanjanje mina u BiH i Deminerskim bataljonom Oružanih snaga BiH, timovi za netehničko izviđanje završit će cjelovitu procjenu minske situacije u BiH, a u ovoj godini očekuje se i završetak projekta "Opća procjena minske situacije u BiH" koji u finansira Evropska unija.

S Centrom za uklanjanje mina u BiH, Oružanim snagama BiH i Federalnom upravom civilne zaštite Norveška narodna pomoć u BiH planira dovršiti proces izviđanja i oslobađanja preostalog područja zagađenog kasetnom municijom, što će omogućiti ispunjavanje međunarodnih obveza BiH u skladu s Konvencijomo zabrani kasetne municije.

Tim Norveške narodne pomoći izvršit će procjene rizika za tri naseljena mjesta u blizini perspektivnih skladišta municije i minsko-eksplozivnih sredstava i pružiti ulazne podatke Ministarstvu odbrane BiH za planiranje preventivnih mjera i upravljanje posljedicama u slučaju neplaniranih eksplozija skladišta.

Protivminskim aktivnostima Norveške narodne pomoći u BiH u 2020. godini će se osigurati uvjeti za rekonstrukciju infrastrukture, sigurnu upotrebu poljoprivrednog zemljišta i smanjenje opasnosti od mina i eksplozivnih ostataka iz rata za lokalno stanovništvo.

Također, time će se doprinijeti ispunjenju obaveza BiH prema Konvenciji o zabrani upotrebe, stvaranja zaliha, proizvodnje i prijenosa protivpješadijskih mina i njihovog uništavanja i Konvencije o zabrani kasetne municije.

U 2020. godine planirano je od neeksplodiranih ubojitih sredstava očistiti približno četiri kvadratna kilometra, saopćeno je iz Ambasade BiH u Norveškoj.

Za implementaciju projekata Norveške narodne pomoći koristit će se sredstva donatora kao što su Švicarska agencija za razvoj i saradnju, Vlada Savezne Republike Njemačke, Evropska unija, organizacije COOP Norge SA iz Norveške, a najveći dio sredstva osigurat će Vlade Norveške.