Dvije zemlje dogovorile su se da intenziviraju pregovore u ovoj godini kako bi razriješile spor, koji je ugrozio ambicije grčkog manjeg sjevernog susjeda da se pridruži NATO-u i Evropskoj uniji, čija je članica Grčka.
Grčka se protivi korištenju riječi Makedonija u imenu bivše jugoslovenske republike, tvrdeći da bi to, skupa sa spornim članovima makedonskog ustava, moglo implicirati teritorijalne pretenzije nad njenom istoimenom sjevernom regijom.
Ministri vanjskih poslova dvije zemlje sastali su se sa posrednikom UN-a za spor Matthewom Nimetzom u Beču u ovom mjesecu kako bi raspravljali o tom pitanju.
"Vjerujem da ćemo biti u stanju da uspješno zaključimo pregovore do samita NATO-a u julu", izjavio je Zaev , u intervjuu za austrijsku radio stanicu ORF.
Zaev je preuzeo premijersku dužnost u maju prošle godine i obećao je tješnju saradnju s Grčkom
Razgovori između dvije države nedovršeni su od 1991., kada je Makedonija napustila bivšu Jugoslaviju. Ona je primljena u Ujedinjene nacije u 1993. pod nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.
Makedonija je saopćila u ovom mjesecu da je spremna da uvrsti geografsku odrednicu u svoj naziv kako bi joj pomogla da riješi spor s Grčkom, u naporu da poveća šanse za prijem u Evropsku uniju i NATO.
"Imamo automatsku pozivnicu, što znači da će članice NATO-a početi ratificirati naš pristup čim Grčka objavi da je problem riješen", izjavio je Zaev.
Samit NATO-a bit će održan 11. i 12. jula u Bruxellesu, prenosi Reuters.