Pandemija u FBiH
5

Mandić: Dobili smo više od 100 respiratora, test na koronavirus nema određenu cijenu

I. P.
Foto: FENA
Foto: FENA
Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić rekao je danas da cijena pojedinačnih testova koje obavljaju zdravstvene ustanove u FBIH nije određena tj. da se ne plaćaju.

"Testove rade tri klinička centra u FBiH i testove na koronavirus je nabavila i platila entitetska vlada i klinike nisu plaćale. Cijena za pojedinačni test nije određena jer je u sklopu redovnog posla", objasnio je Madnić.

Ministar je dodao kako nema informaciju o tome da se pojedinim kantonima ta usluga naplaćuje i da, ako je to tako, takva tvrdnja mora biti proslijeđena Ministarstvu zdravstva na federalnom nivou.

Također, kazao je da testova ima dovoljno i da broj nije upitan.

"Treba istaći da odluku o testiranju donose medicinski stručnjaci i niko drugi. Za sada ne postoji potreba za brojnijim testiranjem", rekao je Mandić koji je dodao da je trenutno više od 500 članova medicinskog osoblja u FBiH testirano na koronavirus.

Kada je riječ o respiratorima u Federaciji BiH, dobili smo više od 100 od početka pandemije, jer FBIH sada raspolaže sa oko 260 jedinica, a na početku pandemije u ovom bh. entitetu registrovan je 141 respirator. On je podsjetio da su to mašine koje se koriste u najtežim slučajevima i da one same ne garantuju da će neko preživjeti.

On je komentarisao i špekulacije da bi zdravstveni sistem mogao biti kompromitovan zbog manjka radnika koji su na bolovanju

"Ne postoji prijetnja o narušavanju zdravstvenog sistema. Menadžment zdravstvene ustanove je dužan voditi računa o djelatnicima koji su na bolovanju. Na menadžmentu je da provjeri činjenično stanje zajedno sa Zavodom zdravstvenog osiguranja ako sumnja u opravdanost pojedinih bolovanja", rekao je ministar.

On je kazao kako bi bio sretan kada bi mogao potvrditi podizanje plate medicinskim radnicima i postojanje bonusa dodavši da takve opcije još nisu razmatrane.

Što se tiče stanja u vezi s brojem dostupnih lijekova za teške bolesti, Mandić je kazao kako postoji mogućnost da se lijekovi koji idu preko interventnog uvoza nabave brzo, ali da je Zavodu vrlo teško doći do nekih lijekova za koje dobavljači nemaju interes.

Mandić je podsjetio i starije građane da nastave slušati nadležne organe vlasti.

"Stariji, ostanite u kućama, dvije trećine umrlih su osobe iznad 65 godina. Ne želimo ograničavati vaše slobode, ali nemamo razvijen lijek i vakcinu i jedini lijek je sprečavanje širenja virusa", zaključio je Mandić.