Ministar vanjskih poslova
143

Marko Đurić na udaru vrha Srbije zbog glasanja u UN-u: "Nije greška već bruka i izdaja"

Piše: D. Be.
Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić (Foto: Reuters)
Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić (Foto: Reuters)
Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić, inače poznat kao i po gromoglasnim aplauzima za Aleksandra Vučića, nalazi se pod jakim udarima rukovodstva Srbije zbog glasanja u Ujedinjenim nacijama (UN) o evropskoj rezoluciji o Ukrajini.

Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin smatra da nije u pitanju greška, kako je ranije zaključio predsjednik Aleksandar Vučić.

Vulin smatra da se dogodila bruka i izdaja.

"Predstavnici Srbije pri Ujedinjenim nacijama su nas svojim glasanjem obrukali i osramotili. Ne vjerujem u grešku jer nema tog Srbina koji ne bi dva puta razmislio kada glasa protiv Rusije, našeg jedinog istorijski nepromijenjenog saveznika. Ne vjerujem u grešku, ali vjerujem u izdaju. Predsjednik Aleksandar Vučić je postupio časno i potvrdio da ovo nije stav Srbije i da ovo nije naša politika", rekao je Vulin.

On je pozvao Đurića da preuzme odgovornost.

"Ministar spoljnih poslova mora da preuzme odgovornost za sramotu koja nam je nanesena i da snosi sve političke posljedice. Da je odgovarao zato što se potpisao na istom papiru sa tzv. Kosovom sličnim povodom ne manje glupe rezolucije u Švajcarskoj današnja sramota se ne bi desila. Ovo glasanje je sramota za koju se mora odgovarati", izjavio je Vulin.

Vučić, ipak, smatra da je u pitanju greška jer se "on nije stigao baviti i ovim pitanjem zbog silnih obaveza".

On je naveo da je Srbija tri godine "izdržala u najtežoj mogućoj situaciji", kada je riječ o sankcijama Rusiji, dodajući da tu poziciju Srbije "neće srušiti jedna, dvije ili tri rezolucije".

Članice Ujedinjenih nacija su 24. februara većinom glasale za rezoluciju koja podržava teritorijalni integritet Ukrajine.

Rezolucijom, za koju je glasalo 93 zemlje, protiv je bilo 18 uz 65 uzdržanih. To je pad podrške u poređenju s prethodnim rezolucijama koje podržavaju Ukrajinu.

Sjedinjene Američke Države su glasale protiv rezolucije koju su predložile Ukrajina i evropske zemlje. Protiv su bile takođe i Rusija i još 16 zemalja. Od zemalja EU protiv te rezolucije je bila i Mađarska.