Međunarodni dan borbe protiv korupcije se obilježava i u BiH: Protestna šetnja, izvještaji...
Ovaj dan je kao Međunarodni dan borbe protiv korupcije prvi put obilježen 2004. godine nakon što su godinu ranije Ujedinjene nacije usvojile Konvenciju protiv korupcije.
Bosna i Hercegovina, s obzirom na to da su formirana tijela na svim nivoima vlasti, ima 13-14 timova koji se bore protiv korupcije, u pitanju su uglavnom ad hock, a ne profesionalizirana tijela, stoga za rad na otkrivanju korupcije nema dovoljno volje.
Državna Agencija za prevenciju i borbu protiv korupcije nema mogućnost kažnjavanja korupcije, a ni adekvatne načine otkrivanja iste s obzirom na nedostatak antikoruptivnih sistema u institucijama BiH. Osim što institucije ne usvajaju nužne zakone koji bi pomogli u detektovanju korupcije, na državnom nivou nikada nije donesen zakon o borbi protiv korupcije.
APIK je u proteklom periodu zatražio od svih tijela za borbu protiv korupcije u BiH da iniciraju proces revizije diploma za sve zaposlene u tijelima javne uprave, javnim institucijama, zavodima i slično, što je i uradio Antikoruptivni tim Vlade FBiH, ali i Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom koji svoj izvještaj o koruptivnom djelovanju predstavljaju danas.
"Analiza antikorupcijskog okruženja u javnom sektoru KS" obuhvata brojne nepravilnosti u radu javnih institucija iz oblasti javnih nabavki, sukoba interesa, imenovanja, krivotvorenja diploma, štetno potpisanih ugovora i slično. Šef ovog Ureda Erduan Kafedžić je kazao za Klix.ba da je situacija, kada su u pitanju javne nabavke, najgora u preduzećima KJKP Rad, Gras i Park, a da su štetni ugovori sklapani u oblasti zdravstva.
Izvještaj koji će predstaviti obiman je, ima 166 stranica i kako on kaže, u pitanju je kompletna analiza nepravilnosti na osnovu savremenih uređaja i baza podataka kojima raspolaže ured.
Osim što će biti predstavljen izvještaj, BiH zviždači će u 11 sati ispred Vječne vatre održati protestnu šetnju za sve žrtve korupcije. Namjera ovog mirnog okupljanja je skretanje pažnje građanima na dugogodišnji problem sistemske korupcije u BiH te podizanje svijesti o torturi, diskriminaciji, mobingu i disciplinskim postupcima protiv "uzbunjivača" kako bi ovakva praksa prestala.
Od Evropske komisije smo početkom ove jeseni dobili izvještaj koji kaže da smo još uvijek u ranoj fazi borbe protiv korupcije, a misija OSCE-a u BiH je objavila "Treći godišnji izvještaj o odgovoru pravosuđa na korupciju: Sindrom nekažnjivosti" u kojem navode da je došlo do zatajenja krivično-pravnog sistema u pogledu srednje teških i teških koruptivnih djela. Sve ovo u konačnici nas dovodi do problema na našem euroatlantskom putu.