Memorijalni centar Srebrenica ponudio pomoć Ukrajini u istrazi ratnih zločina
Ovom prilikom su predstavnici Memorijalnog centra izrazili spremnost da pruže svu raspoloživu podršku Vladi Ukrajine u istrazi ratnih zločina koji su počinjeni u agresiji Ruske Federacije na ovu zemlju.
"Razgovarali smo sa gospodinom Minialiom. On je vrlo svjestan kompleksnosti procesa donošenja odluka u našoj zemlji, koje nerijetko ograničavaju institucije sistema da adekvatno reaguju u ovakvim situacijama. Zbog toga cijeni spremnost Memorijalnog centra da, uvažavajući svoj mandat i kapacitete, bude podrška institucijama Ukrajine u monitoringu, istragama i budućem dokazivanju onoga što se bez sumnje dešava trenutno na tlu te zemlje - zločina protiv čovječnosti i zločina protiv civilnog stanovništva", kazao je Hafizović.
Istaknut je dosadašnji rad Mehanizma za sprečavanje genocida i zločina protiv čovječnosti Memorijalnog centra Srebrenica, kao i saradnja institucije sa drugim lokalnim partnerima na podizanju svijesti o situaciji u Ukrajini.
"Nedvosmisleno je riječ o invaziji i agresiji Ruske Federacije na suverenu državu. I ne samo to, već smo svjesni da već sada možemo govoriti o počinjenim ratnim zločinima, posebno kroz prizmu namjernog targetiranja civilnih naselja u Harkovu, Kijevu, ali i drugim dijelovima zemlje. Uprkos podršci međunarodne zajednice kroz sankcije, nabavku oružja, primanje izbjeglih, jasno je da su u borbi sa Ruskom Federacijom, Ukrajinci prepušteni sami sebi. Dijelimo to iskustvo, stoga ih najbolje razumijemo. Neki donosioci odluka u našoj zemlji nisu spremni da osude agresiju Rusije, ali to ne smije biti izgovor za nas - moramo uraditi sve što je u našoj moći da pomognemo. Naši istraživački kapaciteti i naše iskustvo stavljamo na raspolaganje našim prijateljima iz Ukrajine. Moramo raditi na tome vjerujući da će, prije ili kasnije, pravda stići one koji su nalogodavci i izvršioci zločina nad nevinim narodom Ukrajine", zaključio je Suljagić.