Izvještaj o napretku
15

Meron: Pravosnažna presuda Radovanu Karadžiću krajem 2019. godine

Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Predsjednik Mehanizma za međunarodne krivične sudove (Mehanizam ili MMKS), sudija Theodor Meron, danas je Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija predstavio najnoviji izvještaj o napretku ostvarenom u radu Mehanizma.

Meron je počeo svoje obraćanje ističući rad i dostignuća Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i njegov doprinos jačanju osnovnih principa međunarodnog humanitarnog prava i prava ljudskih prava. Hvaleći naslijeđe MKSJ, predsjednik Meron je rekao da je posebno počastvovan što zajedno sa svojim kolegama na Mehanizmu, djeluje kao čuvar tog naslijeđa dok izvršavaju i privode kraju ključne rezidualne funkcije kako MKSJ, tako i njegovog sestrinskog suda, MKSR.

Osvrćući se na rad Mehanizma, Meron je kazao da je MMKS u periodu povećane pravosudne aktivnosti, sa dva značajna žalbena postupka koji su u toku u predmetima protiv Radovana Karadžića i Vojislava Šešelja, ponovljenim suđenjem u predmetu Stanišić i Simatović i brojnim drugim ad hoc pravosudnim pitanjima. U tom pogledu, predsjednik je kazao da je žalbeni pretres u predmetu Šešelj zakazan za 13. decembar 2017, a da se presuda po žalbi u tom predmetu očekuje u prvom dijelu 2018. godine. Osim toga, žalbeni pretres u predmetu Karadžić očekuje se do kraja drugog tromjesečja 2018., dok se izricanje presude u tom predmetu očekuje krajem 2019. godine. Predsjednik je takođe podsjetio da će eventualne žalbe podnesene u postupku protiv Ratka Mladića biti u nadležnosti Mehanizma.

Meron je takođe kazao da je pretres u postupku preispitivanja presude u predmetu Ngirabatware trenutno zakazan za period od 8. do 16. februara 2018., i da se očekuje da će to biti “prvi pravosudni postupak koji će se voditi u sudnici novog objekta Mehanizma u Arushi, što će predstavljati još jednu važnu prekretnicu za Mehanizam”.

U odnosu na jednu od rezidualnih funkcija koju je preuzeo MMKS – nadgledanje izvršenja kazni koje su izrekli Međunarodni krivični sud za Ruandu (MKSR), MKSJ i Mehanizam - Meron je objavio da se očekuje da će četvorica zatvorenika danas biti prebačena iz Pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija u Arushi u nadležnost vlasti Senegala. Osim toga, trenutno su u poodmakloj fazi pregovori s nekoliko država članica u vezi s izvršenjem kazni za preostalu šestoricu zatvorenika u Pritvorskoj jedinici Ujedinjenih nacija u Arushi. Meron je izrazio nadu i očekivanje da će tokom naredne godine svi zatvorenici iz Pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija u Arushi biti prebačeni u zemlje u kojima će služiti kazne, “ što bi predstavljalo značajan korak ka ispunjenju mandata na tom polju”.

Zaključujući svoje obraćanje, Meron je izrazio svoju zahvalnost državama članicama Ujedinjenih nacija na njihovoj dragocjenoj pomoći Mehanizmu, podsjećajući da blagovremeno i efikasno ispunjavanje mandata Mehanizma zavisi od “stalne podrške koju mu pružaju Vijeće sigurnosti, njegove članice i međunarodna zajednica, kao i od privrženosti svih zainteresovanih aktera očuvanju neprocjenjivog naslijeđa MKSJ i MKSR”.