Mesihović: Nijedan urgentni centar u Kantonu Sarajevo neće biti ugašen tokom pandemije
Također, rekao je da se razmišlja i o promjenama u zdravstvenom sistemu u slučaju eksponencijalnog rasta zaraženih, ali je istakao da zatvaranje urgentnih centara ni u kojem slučaju nije opcija.
Prema njegovim riječima, postignut je značajan uspjeh u borbi protiv koronavirusa i pandemija je u linearnoj fazi.
"Glavna težnja su nam serološka testiranja. Glavno pitanje trenutno je ažuriranje puta pacijenta. Svakodnevno se prave simulacije, radne verzije i dogovori, i traži se najbolji put kako bi građani imali što bolju zaštitu. Težnja je napraviti simulaciju koji kadrovi bi mogli doći u obzir da se mobiliziraju ako dođe do eksponencijalne faze. Za sada pravimo samo pretpostavke. U narednih mjesec dana ćemo pokušati napraviti jedan redovni put pacijenata, ali ni u jednoj varijanti nije predviđeno da se gase urgentni centri na KCUS-u i u Općoj bolnici. Kako bismo imali uvid u rad primarne zaštite zamolili smo stručnjake da svakodnevno predočavaju koliko je usluga urađeno, šta je urađeno, koliko je bilo poziva, koliko slučaja vezanih za koronavirus, a koliko iz redovne patologije", rekao je Mesihović.
Kada je riječ o sigurnosnoj situaciju na području KS, policijski komesar Nusret Selimović, istakao je da su tokom proteklog vikenda bile pojačane aktivnosti na izletištima, šetalištima i trgovima, a sankcionisano je oko 600 osoba.
"Od 23. marta do danas, Uprava policije MUP-a KS je izvršila oko 25.000 kontrola, od čega je preko 17.000 kontrola osoba kojima su izdata rješenja o izolaciji. Broj osoba koje krše te mjere je rapidno opao. Zbog kršenja irečenih mjera do sada je u KS sankcionisano 2.200 osoba", rekao je Selimović.
Osvrnuo se i na slučaj stranog državljanina koji je prošle sedmice pobjegao iz izolatorija KCUS-a apelujući da nadležne da hitno nađu rješenje za smještaj takvih osoba.
"Karantin na Bjelavama ne prima osobe koje su evidentirane kao zaražene. Osnov za prinudnu izolaciju nije opcija. Bili smo prinuđeni da tu osobu vratimo kući iako je prekršio mjeru, zaražen je, počinio je ozbiljno krivično djelo. Za očekivati je da takav pojedinac vrlo brzo ponovi to krivično djelo. Molim nadležne da promptno razmisle i da donesu mjeru da se obezbijedi poseban prostor za takve osobe", kazao je komesar.
Jedan od problema je i migrantska populacija na ulicama.
"Mnogo je poziva od građane da migranti ponovo borave kod tržnih centara, prodavnica... U ovom trenutku policiji su svezane ruke jer nijedan od prihvatnih centara nema kapacitet za smještaj. Također, migranti ulaze i izlaze iz migrantskog centra na dijelovima gdje je uništena ograda i tako izbjegavaju trijažu", istakao je Selimović i pozvao nadležne da reaguju kako bi se riješio ovaj problem.
Kenan Alikadić, ministar kulture i sporta, istakao je da su kulturne institucije u KS dale sve od sebe da nastave raditi u vrijeme pandemije putem online emitovanja, dok je sport u potpunoj paralizi. Prema njegovim riječima, sljedeće sedmice će biti objavljen javni poziv za dodjelu budžetskih sredstava iz oblasti kulture i sporta.
"Poziv će doživjeti formalne promjene tako da ćemo uložiti maksimalan napor da novac stigne do krajnjeg korisnika. Preliminarna lista će biti napravljena po okončanju poziva i analiza aplikacija tako da će svi biti obaviješteni svi koji zadovoljavaju uslove. Sljedeća stavka je obavezno potpisivanja ugovora gdje ćemo definisati obaveze i prava korisnika. U pozivu ćemo staviti i obrasce koji će definisati kako se sredstva moraju i mogu pravdati. Jedan od problema je nepostojanje inspektora u oblasti sporta pa nemamo mogućnost da vršimo redovnu kontrolu, tako da ćemo od svih korisnika tražiti da dostave plan i program svih aktivnosti pa će uposlenici minsitarstva posjećivati sve korisnike da provjere da li su aktivnosti upravo one za koje je dat novac", rekao je Alikadić.
Načelnik općine Ilidža Senaid Memić kazao da je stanje na Ilidži redovno, da je sve što je potrebno urađeno najmanje 48 sati prije nego što je preporučeno.
U posljednja 24 sata u KS je na koronavirus testirano 58 osoba, a pozitivnih četiri, od čega su tri retestirane. Hospitalizirano je 14 osoba. Od 30. januara do 19. aprila urađeno je 2.169 testiranja, pozitivnih je 110, 11 je retestiranih, dok je izliječenih 15. Pet osoba je preminulo. Kada je riječ o karantinu u Studentskom domu Bjelave, zaražene su tri osobe koje tamo borave.