Sa sjednice VSTV-a
4

Milan Tegeltija ne želi istražnu komisiju Parlamenta BiH: Grubo miješanje u rad pravosuđa

SRNA/Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH Milan Tegeltija rekao je danas da bi formiranje istražne komisije Parlamentarne skupštine BiH koja bi ispitala rad pravosuđa u BiH bilo neprihvatljivo, nedopustivo, nesprovodivo i grubo miješanje u rad pravosuđa.

"Moraju postojati granice. Kakvo je partnerstvo kada razgovarate o pravosuđu, a niko vas ne pozove. Mi moramo ukazati na devijacije koje povređuju pravosudni sistem. Moramo poslati poruku svima kako da se postavimo u ovakvoj situaciji" rekao je Tegeltija na sjednici VSTV-a u Sarajevu.

Navodeći da članovi VSTV-a nisu obaviješteni o zaključcima koji su doneseni na sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, nego da su o njima saznali iz medija, Tegeltija je poručio da ti zaključci i traženje ostavki uopšte ne obavezuju članove VSTV-a.

"Uvjeren sam da ovi zaključci prevazilaze nadležnost parlamenta, posebno istražna komisija kao grubo miješanje u rad pravosuđa. Hoće li nas dovesti u situaciju da nas ministri ispituju, da idemo na neka saslušanja. Nisu primili k znanju izvještaj o radu VSTV-a, a niko od nas nije bio tamo da ga predstavi", istakao je Tegeltija.

On smatra da se VSTV mora oglasiti povodom ovih zaključaka Zastupničkog doma.

"Ovo je miješanje zakonodavne u sudsku vlast. Često ste mogli čuti od zastupnika u parlamentu da se izmijeni koncept izbora, da parlament bira članove VSTV-a. Mislim da je to pogrešna koncepcija. Ali, kao Vijeće treba da reagujemo", istakao je Tegeltija.

Potpredsjednica VSTV-a Ružica Jukić navela je da je sudskoj vlasti ustavno zagarantovana nezavisnost, samostalnost i da se druge dvije grane vlasti ne smiju miješati.

Prema njenim riječima, svačiji rad podliježe razmatranju i kritici, ali "kršiti grubo prava, napadati pravosuđe na takav način, to je neshvatljivo".

"Lideri smo u regionu po ovakvom radu izvršne i zakonodavne vlasti. Da li mi kao sudska vlast možemo donositi zaključke kojima bismo natjerali zakonodavnu vlast da usvaja zakone. Ne možemo. Iako nam se mnogi zakoni ne dopadaju. To jasno govori o kredibilitetu ljudi koji su izabrani, koji mogu istovremeno biti i ministri i zastupnici", rekla je Jukić.

Sudija i član VSTV-a Goran Nezirović podržao je Tegeltiju, ali je rekao da ne misli da Vijeće treba da reaguje putem bilo kakvog saopćenja te da VSTV-u ne treba konfrontacija s izvršnom i zakonodavnom vlašću.

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH na sjednici 26. juna nije primio k znanju izvještaj VSTV-a za prošlu godinu, a među usvojenim zaključcima su da VSTV u kompletnom sastavu podnese ostavku te da u parlamentarnu proceduru, po hitnoj proceduri budu dostavljene izmjene i dopune Zakona o VSTV-u, kao i da bude formirana istražna komisija koja bi ispitala rad pravosuđa u BiH.