Ministarstvo i direktori bi uložili tri, a Sindikat 12 miliona KM u bolje obrazovanje djece u KS
Predsjednik Sindikata Saudin Sivro navodi kako je sve dogovoreno na aktivu direktora, ali da nisu dobili informaciju šta se tačno navodi u prijedlogu.
"Kakav god da je dogovor s pomenutog aktiva, Sindikat je kategorično protiv prijedloga koji je jutros dostavljen školama, jer nije usuglašen na Komisiji za pedagoške standarde, ne sadrži ono što je interes učenika i radnika i generalno ne predstavlja dovoljno dobar materijal na osnovu kojeg bi se provela javna rasprava", kazao je Sivro.
Direktor Osnovne škole "Malta" Asmir Hasičić koji je član ove komisije kazao je da je riječ o dokumentu koji je komisija radila posljednjih šest mjeseci. S druge strano Sivro tvrdi kako to baš nije tako.
"To je službena verzija teksta standarda i normativa koja je dostavljena školama na javnu raspravu i nastavnici još imaju priliku za prijedloge i primjedbe. Ovi novi standardi su optimalniji, a njihova vrijednost novčana je dodatnih između 2,5 miliona KM i tri miliona KM godišnje. Tim novim standardima bi se u školama zaposlili socijalni radnici, psiholozi, imali bismo mobilni stručni tim na nivou KS za potrebe inkluzije, a broj djece u odjeljenju bi se smanjio sa 32 na 30", kazao nam je Hasičić.
Kako ističe, taj novac bi bio uložen u modernizaciju nastavne opreme i tehnike, a sve ono što je staro i ne koristi se bi bilo izbačeno Dodaje kako je najvažnije to da niko neće ostati bez posla.
"Sindikat je dostavio novi prijedlog po kojem bi se izdvajalo dodatnih 12 miliona KM i oni traže još optimalnije uslove. Međutim, sada je to sve na Vladi KS da li će pristati i koliko novca ima. Najgora stvar bi bila da ostanu stari standardi. Prema mom mišljenju, najbolje bi bilo da se sukcesivno teži standardima koje Sindikat predlaže, a da li je to realno to je stvar Vlade KS", kazao je Hasičić.
Predsjednik sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja KS kaže kako komisija nije utvrdila prijedlog već da je ministar Kazazović kada je shvatio da su ozbiljni u namjerama da mijenjaju lošu situaciju u obrazovanju, sazvao aktiv direktora i dao prijedlog. Sivro ističe kako je riječ o kozmetičkim promjenama.
"Nama to ništa ne znači. Ko god bude rekao da mi tražimo puno para za djecu, onda ne zna da se i postojeći važeći standardi koji su na snazi 13 godina ne poštuju. Prijedlog Ministarstva da se upošljavaju socijalni radnici i psiholozi je priča od 2008. godine poslije nemilog slučaja Denisa Mrnjavca. Od tada do danas nije urađen ni deseti dio rečenog. Mi ne očekujemo u ovoj situaciji da će neko za godinu dana uraditi nešto spektakularno, ali u narednih pet godina se sigurno nešto može uraditi. Ne očekujemo ni tih 12 miliona K odmah u septembru, realni smo", kazao je Sivro.
Kazao je kako broj od 30 učenika je previše na jednog nastavnika i da su rekli kako je optimum 22 učenika na jednog nastavnika/učitelja, ali da je maksimum, s obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo, 26 učenika.
"To što oni predlažu neće dovesti do spektakularnih promjena, predložili u ih pod pritiskom. Ulaganje u obrazovanje ne može biti trošak. Da se u ovoj zemlji troši stotine miliona na bespotrebnu administraciju i da je bolje otpustiti dio te administracije , a u ložiti u obrazovanje djece. Ulaganje u obrazovanje je prevencija i ulaganje u zdravstveni sektor, u sigurnosni sektor. Ko smatra da je previše nova ulagati u obrazovanje, onda mu nije mjesto u obrazovanju i vlasti", rekao je Sivro.
Na kraju je poručio kako je upravo i ova situacija razlog više za proteste koje su zakazali 8. maja, a na kojima će se priključiti i Sindikat srednjeg obrazovanja KS.