Nadležni sud u Hrvatskoj će utvrditi postoje li uslovi za izručenje u skladu s međunarodnim ugovorom i unutrašnjim zakonodavstvom Hrvatske, o čemu će obavijestiti nadležne organe u BiH.
"Dalji postupak se vodi prema unutrašnjem zakonodavstvu Hrvatske. Ministarstvo pravde BiH je obaviješteno o hapšenju Alije Delimustafića i nakon što od nadležnih organa dobijemo neophodnu ekstradicionu dokumentaciju uputit ćemo molbu za izručenje. Konačnu odluku o izručenju donosi ministar pravde Hrvatske, u roku koji također određuju pravosudni organi te države", kazala nam je glasnogovornica Ministarstva pravde BiH Marina Bakić.
Uobičajeni ekstradicioni pritvor traje minimalno 18, a najduže 40 dana. Datum i mjesto izručenja dogovaraju interpoli dviju država.
Iz Ministarstva pravde BiH napominju da je molba za izručenje bivše sutkinje Općinskog suda u Sarajevu, također uhapšene u akciji "Pravda", Lejle Fazlagić-Pašić upućena Ministarstvu pravde Hrvatske.
Podsjećamo da je Delimustafić uhapšen nakon raspisivanja međunarodne potjernice prema naredbi Kantonalnog suda u Sarajevu, a tereti ga se za organizirani kriminal i pranje novca. Juso Škriljej, koji je također osumnjičen u istoj akciji, još uvijek se nalazi u bjekstvu.