Misija OSCE-a o Nacrtu zakona o prekršajima protiv javnog reda u KS: Tekst Nacrta je neodređen
On je u pismu skrenuo pažnju na zabrinutost OSCE-a u vezi sa nedavno predstavljenim Nacrtom zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira na području Kantona Sarajevo, a kojim se direktno ugrožava sloboda medija i sloboda izražavanja. I misija OSCE-a vjeruje da bi ovaj zakon mogao imati negativan utjecaj na slobodu medija i slobodu izražavanja.
"Zabrinut sam zbog toga što predložene odredbe, kojima se teži da se proširi regulatorni okvir za prekršaje na sferu interneta, možda neće biti u potpunosti usklađene niti sa relevantnim međunarodnim standardima kojima se štiti sloboda izražavanja niti sa domaćim regulatornim i samoregulatornim okvirima. Ključno je konstatovati da bilo kakvo ograničenje slobode izražavanja, na internetu i van njega, treba da ispunjava sljedeće kriterije: neophodnost takvih ograničenja u demokratskom društvu, proporcionalnost i osiguravanje njihove nediskriminatorne prirode", poručio je.
Naglasio je da, uzimajući u obzir značajan utjecaj koji dezinformacije i propaganda imaju na demokratiju, od ključne je važnosti biti izuzetno oprezan prilikom definisanja "lažnih vijesti" i ocjenjivanja njihovog potencijala za kršenje javnog reda i mira. Predložene mjere, onako kako su naznačene u Nacrtu zakona, kako kaže, dovode do zabrinutosti u pogledu medijskih kuća, novinara i građana, pošto bi se oni suočili ne samo sa novčanim kaznama nego i sa dugotrajnim ograničenjima koja mogu imati štetan efekat na njihov novinarski rad i svakodnevni život. Pismo Brian Aggeler danas je objavio portal Istraga.ba.
"Štaviše, tekst Nacrta je neodređen, što ostavlja značajan prostor za višestruka tumačenja, a njima se također daje policijskim službenicima značajno diskreciono pravo u određivanju prirode navedenog djela. Pored toga, treba izvršiti temeljitu evaluaciju djelotvornosti monitoringa i reagovanja i policije i Ministarstva unutrašnjih poslova na identifikovana kršenja zakona, zimajući u obzir njihove ukupno ograničene resurse za djelotvorno rješavanje širokog niza prekršajnih i krivičnoh djela", poručio je.
Aggeler je ukazao na dvije značajne deklaracije na čiju se provedbu BiH obavezala kao država članica OSCE-a, a to su Zajednička deklaracija o slobodi izražavanja i "lažnim vijestima", dezinformacijama i propagandi i Zajednička deklaracija o slobodi medija i demokratiji.
Misija OBSCE-a apelovala je na političare da ponovo razmotre zakonske odredbe koje mogu nepovoljno utjecati na slobodu izražavanja i slobodu medija i da preduzmu korake u svrhu osiguravanja širokog i transparentnog konsultativnog procesa u pripremi ovog i drugih zakona, između ostalog i putem uključivanja stručnoh mišljenja relevantnih aktera u pripremnoj fazi.