Tematska sjednica
9

Mladi govorili u Skupštini Kantona Sarajevo: Nismo pasivni kako se to obično predstavlja

A. B.
Foto: M. O./Klix.ba
Foto: M. O./Klix.ba
Zastupnici Skupštine Kantona Sarajevo na tematskoj sjednici razgovaraju o pitanjima i statusu mladih u tom kantonu.

Ministrica za obrazovanje, nauku i mlade KS Zineta Bogunić je u svom obraćanju naglasila kako je prvi put ove godine usvojena Strategija prema mladima koja je ujedno bila zakonski predviđena.

"BiH je zauzela drugo mjesto po nezaposlenosti mladih u dobi od 18 do 24 godine. Veoma je bitno da im se posveti veća pažnja i zaustavi njihov odlazak, kao i odlazak njihovih porodica iz naše države, a sve kako bismo imali bolju budućnost", dodala je Bogunić.

Lejla Lihovac, službenica za mlade pri Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade KS, je navela kako trend odlaska mladih nije problem, već posljedice koje to sa sobom nosi.

"Želim naglasiti da mladi nisu pasivni kao što se to obično predstavlja, jer su dokaz tome brojni mladi aktivisti, sudionici civilnog društva i brojnih organizacija koje se bave mladima", istakla je Lihovac.

U našoj državi je nezaposleno 47,2 posto mladih, a istraživanje je pokazalo i to da mladi ne odlaze zbog finansijske nestabilnosti, već zbog loše perspektive.

"Kanton Sarajevo je prema posljednjem popisu stanovništva drugi po broju mladih. Tada je to bila brojka od 83.805. Međutim zbog njihovog sve većeg odlaska taj broj je znatno smanjen. Mladi u našoj državi čine 20 posto ukupne populacije", kazala je.

Problemi mladih se prožimaju kroz sve društvene sfere, a neki od njih su neusklađenost obrazovanja s potrebama tržišta rada, prijevremeno napuštanje školovanja, neadekvatna socijalna briga, finansijska nestabilnost, povećan broj razvoda brakova, neadekvatna zdravstvena zaštita, potreba za ulaganjem u kulturne institucije.

"Zabilježen je veliki broj mladih koji posjećuju kladionice, kao i nedostatak potrebe za volontiranjem. Zatim, izraženi su i razni oblici nasilja, porodično, vršnjačko, nasilje na internetu", istaknuto je.

Obezbjeđena su sredstva za 2020. godinu za mlade, a koja se odnose na finasiranje projekata značajnih za napredak mladih.

Naglašeno je iz resornog kantonalnog ministarstva da je potrebno donijeti Zakon o studentskom standardu, kao i uraditi izmjene i dopune Zakona o studentskom organiziranju.

Također je istaknuto da u aktivnostima resornih ministarstava mladi i njihove potrebe budu prepoznati kao zasebna kategorija u skladu sa Strategijom prema mladima KS 2019.-2023. godine.

Između ostalog, naglašeno je da se u budžetu za 2020. godinu, u skladu s objektivnim mogućnostima, u okviru svih resornih ministarstava koja su nadležna za pitanja omladinskog sektora, predvide budžetske stavke koje se odnose na implementaciju Strategije prema mladima, implementaciju Akcionog plana 2019.-2021. godine i realizaciju ostalih programskih i projektnih aktivnosti za mlade koje nisu predviđene Strategijom.

Naveden je podatak da je u 2019. godini iz budžeta izdvojeno oko 19 miliona KM za navedene projekte i rješavanje problema mladih.

"Ove godine taj iznos je nešto manji i bit će riječ najvjerovatnije o iznosu od 18 miliona KM, međutim, budžet još nije usvojen i ne možemo sa sigurnošću znati koliki je to iznos", poručila je Lihovac.

Također se navodi potreba da Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade u 2020. godini provede stručno istraživanje o potrebama i problemima mladih koje će predstavljati osnovu za eventualno redefiniranje jedinstvenog Akcionog plana koji utvrđuje Vlada Kantona Sarajevo, kao i drugih programskih i projektnih. Iz Vijeća mladih KS su naglasili kako su mladi svjesni visokog stepena korupcije u našem društvu i da se svakodnevno susreću s nejednakim statusom i ostvarivanjem prava s obzirom na sistem u kojem žive.

"Želim istaći da se ne provode određene zakonske odredbe i članovi iz Zakona o mladim te da je bitno osigurati njegovu potpunu implementaciju", naveli su iz Vijeća mladih KS.

Upozorili su da je struktura radne snage u BiH postala stara i da na svakih pet radno sposobnih osoba idu dvije od 50 godina starosti. Dodali su da ćemo takvim trendom postati država staraca.